Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Česko zasáhne ve středu mrazivé počasí: Zemědělci se bojí o úrodu

Česko zasáhne ve středu mrazivé počasí: Zemědělci se bojí o úrodu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
POČASÍ
I když jsme se v posledních dnech dočkali příjemného, teplého počasí, zima se ještě zcela nerozloučila. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem, který Česko zasáhne ve středu. A to hlavně v nočních a ranních hodinách. Zemědělci se obávají, že pro letošní úrodu může mít mrazivé počasí velmi fatální následky.

Výstraha před mrazem, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od půlnoci z úterý na středu do sedmé hodiny ranní. "V nočních a ranních hodinách se očekává mráz, který může poškodit vegetaci, zejména teplomilnější plodiny, zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy," uvádí na svém webu ČHMÚ.

Mrazivé počasí se objeví na západu a jihu České republiky. Jde o Vysočinu, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj. "Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů," doporučuje ČHMÚ s tím, že lze použít ochranu pro stromy. "V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik či orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem slunce)."

V těchto případech lze rozdělat i ohně, ale v souladu s předpisy. "Použít lze i protimrazové svíce. Ve volné krajině je v souladu s obecně platnými předpisy a podle aktuální situace možné chránit vegetaci před mrazem také zapálením slámy nebo klestí," dodává ČHMÚ.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy