Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Česko zasáhne krupobití i přívalové deště! V těchto krajích hrozí největší nebezpečí silných bouřek

Bouřka v Tatrách (Ilustrační obrázek)
Zdroj: pixabay
Výstraha!

Česku hrozí další velmi silné bouřky. Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) vydal výstrahu, kde varuje, že mají v úterý večer přijít bouřky, přívalové deště i krupobití, které budou trvat až do středečních 6:00 hodin. Dají se prý očekávat škody na majetku, výpadky elektřiny i problémy v dopravě. 

Meteoroložka Dagmar Honsová řekla pro eXtra.cz, že se v úterý večer od západu přiblíží studená fronta. „Během večera a noci na středu se mohou místy vyskytovat i velmi silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy, tj. krupobitím, přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 60 mm a nárazy větru o rychlosti kolem 90 km/h,” uvedla.

To by se mělo vyskytovat zejména v západní polovině území. „Pokud se bouřky vyskytnou na jihovýchodě území, rozhodně budou slabší. Druhá polovina týdne přinese počasí na tričko a deštník, převládat bude oblačno, občas přeháňky, ojediněle bouřky.”

Jaké kraje jsou v ohrožení?

Nebezpečí velmi silných bouřek hrozí podle Českého hydrometeorologického ústavu hlavně pro kraje: Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj (Blatná, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Kaplice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Trhové Sviny, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vimperk a Vodňany), Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj (Hořice, Jičín, Nová Paka, Nový Bydžov a Vrchlabí).

Pokud lidé chtějí zůstat v bezpečí a zmírnit následky bouřek, přívalových dešťů nebo krupobití, měli by dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně kroupami. Je nutné zabezpečit okna, skleníky, dveře a volné položené předměty.

Ve středu poté bude oblačno, zejména zpočátku dne místy déšť a přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 19 až 15 °C, na jihovýchodě kolem 20 °C. Odpolední teploty 20 až 24 °C, na Moravě a ve Slezsku 22 až 26 °C.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy