Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Česko zasáhla vlna veder: 5 tipů, jak rychle a účinně zchladit tělo v horkém počasí

Česko zasáhla vlna veder: 5 tipů, jak rychle a účinně zchladit tělo v horkém počasí
Zdroj: unsplash.com
+ Další 3 fotografie
Letní tipy
Léto jako na houpačce. Po nedávných deštích a záplavách postihlo Česko úmorné vedro, na které nejsou Češi zvyklí. To může být poměrně nebezpečné a je potřeba neustále tělo ochlazovat, aby nedošlo k přehřátí organismu. Proto vám přinášíme několik účinných tipů, které vám zaručeně pomohou ochladit tělo.

Pití je základ

 • Dospělý člověk by měl normálně vypít více než dva litry vody denně. V horkách to ale platí u dětí, u dospělých je to pak dvojnásobek. Proto nezapomínejte v teplém počasí neustále doplňovat tekutiny, ideálně v menších dávkách v průběhu celého dne. Obecně platí, že ledovou tekutinou se zchladíte jen na chvilku a pak je člověku zase vedro. Nejlepší je tedy pít vlažnou čistou vodu nebo teplý čaj. Obojí zaručeně zchladí a zároveň udrží vaše tělo hydratované.
 • Chladivý obklad je účinný

  • Krátce se ochladit můžete i mokrým obkladem na zátylek. S tím ale opatrně. Pokud ho namočíte do ledové vody, může vás potom škrábat v krku. To samé platí i v případě, že obkladu využíváte až příliš často. Několikrát denně ano, nic se ale nesmí přehánět. Pomáhá i zchladit žíly obkladem na zápěstí.
  • Ovívejte se

   • Snad nejznámější způsob (tedy kromě bazénu), jak účinně zchladit tělo, je ovívání. Je k vidění snad v každém filmu, který se odehrává v horkých lokacích a není tomu tak nadarmo. Skutečně to funguje. Pokud nemáte větrák, nevadí, postačí i noviny. Vějíř pak pro ženy může být i užitečným elegantním doplňkem.
   • Před spaním vlažná sprcha

    • Spousta lidí se během veder chladí ledovou sprchou. V horkých dnech se ale, obzvlášť před spaním, doporučuje sprchovat se vlažnou vodou. Ta totiž otevře póry a z těla lépe odchází horkost. Ledová voda pak ochladí jen na chvilku, navíc z toho můžete nastydnout. A pozor, po sprše je nejlepší se neotírat, tělo se totiž zchladí i vysycháním. Mimochodem, rozprašovač s vlažnou vodou také není k zahození.
    • Na noc bez pyžama

     • Než jdete spát, vyvětrejte si doma, ale pouze v případě, že venku není moc velké vedro. V noci pak pomáhá vyměnit peřiny za lehkou deku nebo prostěradlo. Pod ním je pak nejlepší spát nahý. Často se také doporučuje dát pyžamo do lednice. I tam ale musí dát člověk pozor, protože náhlé ochlazení těla může vést opět k nemoci.

Dominika Mesarošová promluvila o rozšíření rodiny: S partnerem nemají společný pohled na budoucnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy