Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Česko zaplavily vydatné deště: Liberecku hrozí povodně, zpřísnili výstrahu

Výstraha: Liberecku hrozí povodně, Česko zasáhly vydatné deště
Zdroj: Profimedia
Výstraha

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zpřísnil výstrahu. Po zbytek úterý platí pro Liberecko povodňové ohrožení, protože kraj zasáhnou vydatné deště. S těmi se budou potýkat i další území České republiky, zejména Moravskoslezský a Královéhradecký kraj.

Na závěr prázdnin dorazily do Česka vydatné deště, které potrápí hned několik krajů. Nejvážnější bude situace na Liberecku, kde platí povodňové ohrožení. "Na Smědé v profilu Višňová bude pravděpodobně v nejbližší době dosažen 3. povodňový stupeň," uvádí ČHMÚ.

Meteorologové proto varují, že voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku. "Doporučuje se sledovat vývoj situace a prognózu. Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a Hasičského záchranného sboru. Připravit se na možnost dopadů povodně. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny," doporučují meteorologové.

Řidiči si musí dát pozor

Povodňová bdělost platí i pro Moravskoslezský kraj, který se také potýká s velmi vydatnými dešti, jež podle ČHMÚ místy dosáhnou úhrnů nad 40 mm/6h nebo nad 60 mm/24h. Stejná výstraha platí i pro Olomoucký kraj.

Vydatnému dešti se nevyhnou ani Zlínský a Královéhradecký kraj, kde se za úterý očekávají úhrny nad 30 mm/6h nebo nad 50 mm. "Hrozí snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst," doporučují meteorologové.

Slečna, co leze po čtyřech a štěká jako pejsek: Kafuu prozradila, jak tento virální trhák vznikal

Související články

Další články

Nejnovější kauzy