Česko zamořila klíšťata: Přenášejí zlé nemoci a jsou úplně všude

Aktivita klíšťat je v neděli v celé republice na pátém, nejvyšším stupni, který znamená mimořádné riziko, uvedli meteorologové ráno na Twitteru. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve odstranit přisátá klíšťata.
Český hydrometeorologický ústav na svém webu zveřejňuje předpověď aktivity klíštěte pro území České republiky, rozdělenou na jednotlivé okresy. Předpověď vydává každé pondělí a čtvrtek ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. "Aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. S rostoucí aktivitou klíštěte roste stupeň rizika napadení," uvádějí autoři stránky. Škála aktivity klíšťat je pětistupňová, v předchozích dnech byla na stupni čtyři, který znamená vysoké riziko.
Klíšťata přenášejí nemoci
Nejzávažnější nemoci, které klíšťata přenáší, jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Borelióza se léčí nasazením antibiotik a úspěšnost léčby závisí na jejím včasném odhalení. Nemocní jsou unavení a mají zvýšenou teplotu. Typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte či bodnutí jiného hmyzu může mít vybledlý střed, objevuje se asi u poloviny nakažených. Ve druhé fázi mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují.
Proti viry způsobené klíšťové encefalitidě neexistuje léčba, jen očkování. Pacienti po nakažení obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Neléčené onemocnění může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan.
Klíšťata jsou kvůli teplejšímu počasí aktivní dříve a do pozdějších období roku, osídlují nově výše položené oblasti. Na zhoršení situace se podílí deštivé počasí a mírné zimy. Také počet dní v roce, kdy hrozí riziko nákazy, se oproti minulým rokům stále zvyšuje.
Zatímco riziko boreliózy po přisátí klíštěte výrazně vzrůstá až po 24 hodinách, u klíšťové encefalitidy je virus přítomen přímo ve slinných žlázách klíštěte, přenos může být proto v řádu hodin.
Odborníci upozorňují, že lidé se mohou nakazit nejen při přisátí klíštěte, ale i při jeho odstraňování, například i zvířeti. Malá oděrka na kůži může být pro virus branou ke vstupu a podpořit nákazu. Proto je vhodné odstraňovat klíště v ochranných rukavicích a speciálním nástrojem, například pinzetou.
Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká
Související články

Nebezpečná nemoc: Klíšťová encefalitida dohnala Sašu Rašilova k lékaři

Matěj Ruppert se vzpamatovává z těžké nemoci: Monkey Business řeší možné zrušení koncertů!

Pavlína Wolfová má otok na mozku! Co se jí proboha stalo?

Jako zdravotní sestra by Alice Bendová neuspěla. Pokusy o vytáhnutí klíštěte museli nakonec zachraňovat na veterině!

Nakažených boreliózou razantně přibývá. Stačí i kratší doba sání klíšťat, varují odborníci

Na Česko se valí hnusná gigantická klíšťata: Mohou se nasát až do velikosti 2,5 centimetru

Na pikniky zapomeňte: Odborník varuje před extrémním výskytem infikovaných klíšťat

Lidí nakažených encefalitidou v Česku přibývá: Je to horší a horší, říká lékařka

Nezvyklý útok klíšťat v Česku: Už teď jsou stovky nakažených

Nakažená klíšťata se nezadržitelně šíří Evropou. Nejhorší situace je u nás v Česku!

Svátky ve znamení klíšťat! Odborníci varují, že v Česku nastal nejvyšší stupeň jejich aktivity

Bella Hadid na čas končí s modelingem. Bojuje s vážnou nemocí, fanouškům poděkovala srdceryvným vzkazem

Klíšťata a komáři se začínají rojit! Tady najdete informace o jejich výskytu
Další články
