Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Česko vyvíjí vakcínu proti covid-19: Výzkum je v první fázi, oznámil Vojtěch

Česko vyvíjí vakcínu proti covid-19: Výzkum je v první fázi, oznámil Vojtěch
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Vakcína proti covid-19
Na pondělní tiskové konferenci představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch projekt zaměřený na vývoj vakcíny proti covid-19. Česká republika tedy vyvíjí vakcínu na nový typ koronaviru. Podle jeho slov je vývoj zatím v první fázi. Kdo se na tvorbě vakcíny podílí?

V pondělí se konala tisková konference, na které ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval, že Česká republika vyvíjí vakcínu proti nemoci covid-19. "Česká republika zahájila přípravu k cestě k vakcíně na covid-19. Celá řada zemí usiluje o vývoj a Česko se zařadí do pelotonu těchto zemí," řekl Vojtěch na konferenci.

Podle jeho slov je cílem ochránit české občany. "Očkování je klíčové. Může nás čekat druhá i třetí vlna," dodal.

První fáze

Podle jeho slov byla zahájena první fáze vývoje. Celkem by pak měly být tři. "Nový typ koronaviru zkoumáme už nějaký čas a díky tomu již máme dostatečné informace, abychom se mohli pustit do takovéto ambiciózní práce. První laboratorní fáze byla již zahájena," uvedl Vojtěch.

Ve světě se vývojem vakcíny zabývá zhruba 80 laboratoří. Na vývoji vakcíny proti nemoci covid-19 se podílí společně s ministerstvem zdravotnictví Státní zdravotní ústav, Ústav hematologie a IKEM. V čele výzkumu stojí internistka a kardioložka Věra Adámková. "Pro současný svět je to téma číslo jedna a představa, že by potom měl někdo jako prioritu jinou zemi, je velmi naivní," vysvětlila Adámková s tím, že Česko se nesmí spoléhat na jiné země.

Česko podle jejích slov má již z minulosti zkušenosti s vývojem vakcín a také má zkušenosti, které může uplatnit. "Spolupracujeme s kolegy z jiných zemí, ale je potřeba hledat vlastní cestu," dovysvětlila kardioložka. Doplnila, že Česko pracuje na hledání vakcíny již od února.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy