Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek The Voice Ewa Farna

Nejnovější kauzy

Česko vyděsil smrtící virus: Co jste nevěděli o nemoci, která by ohrozila celou zemi?

+ Další 4 fotografie
O co jde?
Případ muže, kterého dnes s podezřením na nebezpečnou nemoc MERS převezli z Ostravy do pražské nemocnice Na Bulovce, vyvolal strach v celém Česku. Objevilo se u něj totiž podezření na virus, který by v případě rozšíření po Česku mohl znamenat katastrofu. Co přesně se pod zkratkou MERS ukrývá?

MERS je anglická zkratka pro Middle East Respiratory Syndrome (blízkovýchodní respirační syndrom) je takzvaný koronavirus, mezi které patří většina onemocnění dýchacích cest typu chřipka, nachlazení a záněty horních dýchacích cest, ale také mnohem závažnější nemoci – třeba SARS, který svět poprvé vyděsil v souvislosti s teroristickými útoky muslimských radikálů.

Své jméno získal podle toho, že se jím v roce 2012 nakazila skupina lidí, která přicestovala ze Saudské Arábie, Kataru a Jordánska. A jak se vůbec MERS projevuje? V počátku nejsou příznaky příliš odlišné od klasické chřipky. Pacient začne mít dýchací obtíže, vysoké horečky a jeho příznaky se postupně zhoršují. V pozdějších fázích se přidává i selhání ledvin.

Špatnou zprávou je, že proti nemoci neexistuje efektivní léčba, lékaři mohou prozatím pouze mírnit příznaky onemocnění. Proto by nemoc při masovém rozšíření představovala obrovské riziko hlavně pro oslabené jedince v populaci, hlavně děti a starší lidi. Z celkem skoro 2300 nakažených lidí na světě se onemocnění MERS stalo smrtelné pro více než osm set z nich.

Mohlo by vás zajímat

Další články