Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Česko svírají úmorná vedra: Veterinářka radí, jak ochránit trpící chlupaté mazlíčky

Zdroj: unsplash.com
+ Další fotografie
Ochrana před sluníčkem
Česko ovládly tropické teploty, které mají koncem týdne atakovat až čtyřicítky. Domácí mazlíčci během horkých letních dnů opravdu trpí. Vysoké teploty pro ně nejsou vůbec nic příjemného. Proto byste na ně měli myslet a řádně se o ně starat. Řekneme vám, jak jim můžete parné dny zpříjemnit. Zeptali jsme se odbornice MVDr. Zory Urbanové, co by poradila čtenářům, kteří jsou vlastníky psů.

Odbornice na domácí mazlíčky, veterinářka Zora Urbanová, poskytla rozhovor pro eXtra.cz, ve kterém čtenářům prozradila, jak by s mazlíčky v těchto letních dnech měli zacházet a čemu zamezit. Také jsme se zeptali, kteří psi trpí nejvíce. Pokud jste si mysleli, že ti nejvíce chlupatí to mají v horku nejhorší, tak jste na omylu. MVDr. Urbanová nám sdělila, že nejvíce v létě trpí holí psi. Protože nemají srst, tak jim sluneční paprsky praží přímo na kůži. Srst je naopak od většího tepla chrání. Jestli tedy plánujete svého psa na léto oholit, nedělejte to. Pes je zvyklý na určitou termoregulaci, která odpovídá jeho osrstění.

Zkušená veterinářka poradila, aby vlastníci psů byli rozumní a snažili se myslet i na své chlupaté kamarády. „Pokud to není nutné, nechoďte s nimi na slunce,“ radila Urbanová. „Snažte se pohybovat ve stínu a především se vyhýbejte rozpáleným chodníkům,“ vzkázala čtenářům. „Důležitý je i pitný režim,“ prozradila odbornice. Dále MVDr. Urbanová řekla, aby chovatelé psů na ně mysleli podobně jako na děti. Především na mladé psy, kteří jsou divocí a rádi si hrají. Majitelé by je měli hlídat, aby neskotačili na sluníčku a vyhnuli se tak riziku úžehu. Co ještě můžete pro své mazlíky udělat během horkých dnů?

Voda Když jsou velká tepla, člověk vypije více vody než obvykle. Stejné je to i u psů. Pitný režim je v těchto dnech velmi důležitý. Vás mazlíček by měl mít neustále u sebe čistou vodu, aby se mohl napít. Berte ji s sebou, i když jdete na delší procházku, aby váš pejsek nebyl dehydratovaný.

Procházky Na procházky choďte nejlépe ráno a večer, protože je venku ještě příjemně a teploty nejsou tak vysoké. Nechoďte na procházku po rozpálených ulicích v centru měst, dejte přednost stinným lesoparkům.

Stín Pes snáší horka hůře než vy, takže pokud se chystáte ve velmi teplém počasí ven, nechte pejska raději v klidu ve stínu doma. Bude pěkně spát a horka přežije lépe, než kdyby byl s vámi venku.

Větrání Psi snášejí teplo mnohem hůře než lidé. Mají na sobě totiž pěkně teplý kožíšek. Měli byste tak doma pravidelně větrat, aby se pejsek osvěžil. Nebo mějte po ruce větrák, abyste ho kdykoliv mohli zapnout. S větrákem ale opatrně, průvan může způsobit nachladnutí či zánět spojivek.

Chlazení těla Pokud jsou venku opravdu tropy, pes se snaží schovat do stínu a chládku, aby mu nebylo takové teplo. Může také lézt pod postele, sedačky a pod stůl. Snažte se mu i ochlazovat tělo, aby trpěl co nejméně. Výborné je zabalit psa do studeného ručníku. Také pro psy existují speciální cestovní ochlazující deky.

Nenechávejte psa v autě Za žádných okolností nenechávejte svého psa samotného v autě, ani když mu necháte otevřené okénko. Teplota v autě je totiž mnohem vyšší než venku a váš miláček by se tak mohl uškvařit zaživa. Raději ho nechte doma pěkně ve stínu.

První pomoc Pokud se váš pejsek chová divně, motá se, zadýchává, je zmatený nebo má pěnu u pusy, tak se vám nejspíš z toho vedra přehřál. Nikdy ale psa nesprchujte a nepolévejte ho ledovou vodou. Spíše namočte ručník a psa do něj zabalte – hlavně hlavu, tlapky a stehna. Dejte mu misku s čistou vodou a nechte ho v klidu odpočívat někde ve stínu a průvanu.

Opalovací krémy a úpal Některá psí plemena jde i namazat opalovacím krémem, týká se to ale samozřejmě hlavně naháčů. Dávejte také pozor na to, aby váš mazlíček nebyl na přímém slunci. Může totiž dostat úpal a úžeh stejně jako člověk. A to byste si s ním tedy pěkně užili.

Související články

Další články