Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Česko selhalo i kvůli večeři na Karlově mostě, píší v zahraničí

Česko selhalo i kvůli večeři na Karlově mostě, píší v zahraničí
Zdroj: Facebook Praha 1
4310 nakažených
Počet prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku stoupl o 4310. Je to nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie. Předchozí pondělí bylo o téměř 1200 případů méně. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Špatná situace, která v Česku nastala, zaujala i zahraniční média. Podle nich jsme byli premiantem, teď jsme ale špatným příkladem.

V České republice téměř každým dnem padají rekordy v počtu nakažených. Za pondělí laboratoře odhalily 4310 nakažených. Česko má nejvyšší počet kumulativní počet případů nemoci covid-19 za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v EU, jak vyplývá z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.

Jsme obětí vlastního úspěchu

Nepříznivá situace v Česku zaujala dokonce i zahraniční média. Například britský deník The Guardian píše, že se Česko stalo obětí vlastního úspěchu. První vlnu jsme zvládli excelentně a dostalo se nám uznání. Teď je ovšem situace taková, že nám hrozí druhý lockdown.

Stanice BBC pak připomněla předčasnou rozlučku s koronavirem na Karlově mostě. Stanice NBC News uvedla, že večeře na Karlově mostě je vzdálenou vzpomínkou na chvíle, kdy Česko bylo premiantem v boji s koronavirem.

Situace v Česku

Od 1. března, kde se v České republice objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo přes 121 000 lidí. Necelá polovina z nich už se z nemoci uzdravila. Aktuálně nemocných je přibližně 62 000.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo jsou úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů resortu zdravotnictví 2146 lidí s prokázaným koronavirem, stav 426 z nich je těžký. Od začátku října vzrostl počet hospitalizovaných na více než dvojnásobek.

Od začátku epidemie zemřelo v Česku 1051 lidí s nemocí covid-19, z toho 31 v pondělí. Nejvíc úmrtí za jeden den přibylo v pátek, a to 52. Od začátku měsíce zemřelo 381 lidí s koronavirem.

Nejrychleji se nyní nemoc šíří na Uherskohradišťsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno téměř 570 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhým nejpostiženějším okresem je Žďár nad Sázavou se 449 případy a třetím Příbramsko se 434 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden.

Nová opatření

Kvůli vysokému počtu nově infikovaných vláda v pondělí zavedla s platností od středy další opatření, která mají bránit šíření nákazy. Shromažďování bude omezené na maximálně šest osob. bude také povinné nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy, tedy na jejich nástupištích, v přístřešcích a čekárnách.

Od středy až do konce října přejdou školy včetně prvního stupně základních škol na distanční výuku. Mateřských škol se opatření netýká. Do 3. listopadu budou muset mít zavřeno také restaurace, bary a kluby. Restaurace ale budou moci vydávat jídlo s sebou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy