Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Česko se vrací do normálu: Prymula řekl, kdy otevřou koupaliště, trh s realitami se probouzí

Lidé byli z bitky v šoku.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
opatření
Život v Česku se pomalu začíná vracet do normálu. Díky zrušení daně z nabytí nemovitosti se začíná dostávat trh s realitami, tam kde byl před koronavirovou krizí. Lidé už koupi bytu neprodlužují, z čehož mají radost především realitní agenti, kteří za týden zaznamenali o 50 procent vyšší poptávku. Známo je také to, kdy se otevřou koupaliště či diskotéky.

Realitní trh zaznamenal v posledním týdnu o 50 procent vyšší poptávku po nemovitostech. Zatímco v období od března do konce dubna trh realit doslova spal, nyní se začíná probouzet k životu. Může za to zřejmě rozvolňování vládních nařízení, kdy se lidé už tolik nebojí vylézt z domu a dojít na prohlídku nového bytu, ale také zrušení daně z nabytí nemoviosti.

Trh realit se probouzí

Zrušení čtyřprocentní sazby oznamovala ministryně financí Alena Schillerová již koncem března. Schválení ale bránily neshody v rámci koalice a postoje členů Národní ekonomické rady vlády. Informuje o tom server iDnes. To ovlivnilo i chování kupujících.

„Klienti díky vizi neplacení daně uměle protahovali nákup bytů. V současné době se probouzí zájemci o nemovitosti, ale také prodávající. Podle našich odhadů by totiž ceny neměly klesat, ale spíše stagnovat,“ uvedla pro iDnes jednatelka společnosti Fincentrum Reality Andrea Daňhelová a souhlasí s ní řada dalších realitních kanceláří.

Zrušení daně se týká lidí, kteří dokončili vklad své nemovitosti na katastr během prosince 2019 nebo později. Lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny.

Otevírání koupališť

Dobrou zprávou je i fakt, že se počátkem července v Česku zřejmě začnou otvírat koupaliště. Pro server Tn.cz to řekl náměstek ministerstva vnitra Roman Prymula

"Od prvního července by měla být otevřená koupaliště, navázané by to mělo být i na letní tábory. S těmi počítáme do počtu 500 účastníků," uvedl epidemiolog. Postupně by se měly otvírat i diskotéky a noční kluby. Na začátku zřejmě se zkrácenou otvírací dobou.

"Rozvolněná opatření nechceme vracet zpátky, pokud by došlo k nárůstu, můžeme další vlnu zpomalit. Dají se také dělat opatření na konkrétních místech, například uzavřít restaurace v jednom městě," vysvětlil Prymula.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy