Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Česko se potýká s největším počtem nakažených koronavirem. Druhá vlna nepřichází, myslí si Prymula

Česko se potýká s největším počtem nakažených koronavirem. Druhá vlna nepřichází, myslí si Prymula
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
koronavirus
V České republice je od počátku pandemie největší počet nakažených koronavirem. Aktuálně je potvrzeno 4 764 případů. Již pátým dnem tak přibývá více než sto případů. Roman Prymula ale tvrdí, že druhá vlna stále nepřišla.

Česká republika má od března 13 855 případů a z toho 8 733 lidí se vyléčilo. Nemoci podlehlo celkem 358 lidí. V Česku je tak aktuálně 4 764 aktivních případů. V pátek na covid-19 zemřeli další tři lidé. Po páté za sebou překročil počet nakažených stovku.

Podle bývalého šéfa krizového štábu Romana Prymuly ale o druhou vlna nejde. Nárůst počtu případů totiž není tak velký, aby zatěžoval zdravotní systém. „To číslo nereflektuje úplně, co se děje v systému. Mnoho lidí vylučuje virus, ale průběh nemoci je u nich klinicky zanedbatelný. Když se podíváme na zátěž systému, tak jsme asi na 131 hospitalizovaných, z těžších případů pouze deset je na ventilaci a jeden na mimotělním oběhu. Takže situace není úplně srovnatelná s tím, co tu bylo na začátku první vlny,“ řekl Prymula České televizi.

Přísná opatření právě kvůli rostoucí šanci nákazy koronavirem hygienici doporučují dodržovat. Ta jsou v některých regionech mnohem přísnější. Například na Karvinsku se nemoc šíří o dost rychleji, a to zejména mezi lidmi staršími 65 let. Během posledního týdne přibylo na 100 tisíc obyvatel přibližně 47 nakažených a ve vedlejším Frýdecko-Místecku jich je 37. Na těchto místech tak lidé musejí ve vnitřních prostorách a hromadné dopravě dál nosit roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy. Opatření se týkají také umělých a přírodních koupališť.

V celém Moravskoslezském kraji bylo během pandemie nahlášeno 3 998 případů. V Praze je tak šíření koronaviru pomalejší. Potvrzeno bylo totiž 2757 případů. V hlavním městě však na covid-19 zemřelo nejvíce lidí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy