Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Česko se bouří: Máme si ušít roušky, ale neřekli nám z čeho. Prymula má jasno

Česko se bouří: Máme si ušít roušky, ale neřekli nám z čeho. Prymula má jasno
Zdroj:
+ Dalších 5 fotografií
materiál
Už od začátku pandemie koronaviru si Češi sami doma šijí roušky a pak je i rozdávají těm, kteří je potřebují. Avšak teď mají občané strach, že dostanou pokutu za špatně zvolený materiál, protože jim nikdo neřekl, z čeho mají být roušky ušité. Epidemiolog Roman Prymula pro redakci eXtra.cz uvedl, jak to s materiály je.

"Hedvábný šátek není dostačující. Co se týče lnu, bavlny, saténu... Já si myslím, že nikde na webu ministerstva zdravotnictví není specifikováno, které materiály jsou dostačující a které ne," vylíčil Roman Prymula pro redakci eXtra.cz.

Na internetu se Češi začali bouřit kvůli tomu, že ve skutečnosti nemají tušení, z čeho se roušky mají šít. Nikdo jim totiž neřekl, zda je dostačující například len, hedvábí nebo satén. Teď se občané v internetových diskuzích rozčilují a bojí se, že kvůli roušce z hedvábí či saténu dostanou pokutu.

Odmítavý postoj v podobě nedostačujících roušek

Nikdo si není přesně jistý, z čeho mají být roušky ušité, a někteří se rozhodli, že vládu trochu popíchnou. Na Facebooku se nachází různé skupiny, kde si lidé předhazují nápady, z čeho by roušky mohly být. Záclony, háčkovaná okrasná rouška, děravá krajka ze starého spodního prádla...

"Jak je to třeba s krajkou? Nařízeno je zakrýt ústa a nos, jsou definovány i materiály, kterými má k zakrytí dojít?" ptala se v diskusi paní Ivana. Ostatní ji přesvědčovali, že taková rouška je zcela dostačující, ačkoliv je nad slunce jasné, že není.

Policie vzkazuje, že pokud by se lidé s takovou rouškou objevili tam, kde je vyžadována plnohodnotná rouška, budou konat. "Nelze to považovat za nic jiného nežli recesi. V praxi jsme se s tím nesetkali a samozřejmě bychom to neakceptovali jako řádnou ochranu dýchacích cest ve smyslu platných ustanovení," uvedl k háčkovaným rouškám mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy