Nikdy mě to nepřestane udivovat a už se pomalu smiřuji s tím, že jsem vyšinutý jedinec, ale to opravdu skoro nikomu nedochází, jak velký problém má tahle země s alkoholem?

Nedochází, protože alkoholismus je u nás brán jako norma, každý chlastá, soused chlastá, kamarádi chlastají, v práci se chlastá, nikoho to neudivuje. Háček je v tom, že neustále stoupají počty lidí závislých na alkoholu, a to se bavíme o těch, u kterých to zašlo tak daleko, že vyhledali nějakým způsobem odbornou pomoc. Odhaduje se, že závislých, kteří přežívají, protože jsou alespoň občas schopni vstát do práce, a tyranizují svojí závislostí své rodiny i blízké, je jednou tolik!

Žijeme v generaci, kdy otec v podstatě většinou není doma, protože je v práci, nároky na dobu jsou vysoké, a když není v práci, sedí v hospodě. Rodinný rozpočet trpí, přicházejí hádky, finanční tíseň, nešťastné ženy jsou v depresích a právě jsme si popsali jednu z mnoha ukázkových českých rodin.

Depresivní nešťastná matka, která neví, kde vezme na základní potřeby, a tvrdohlavý, hádavý alkoholik.

Komu se zdá, že přeháním, projeďte si diskuze na webech, které se zabývají alkoholismem, nebo si zavolejte do poradny. Dozvíte se, že i se současným MS v hokeji se zvedl počet lidí, kteří procházejí tzv. recidivou, což znamená, že už z toho byli venku, ale zase v tom lítají, a stejně tak se logicky zatížil rodinný rozpočet a ženy upadají do deprese.

Blíží se léto, dovolené jsou v nedohlednu, dluhů nasekaných na dva životy dopředu a k tomu děti, pro které se to stává normální každodenní realitou.

Ona například i taková Výměna manželek, kterou vysílá TV Nova, je úžasná sonda do českých domácností. Alkohol tam teče zpravidla alespoň v jedné ze dvou vybraných rodin proudem a ženy trpí obsedantně kompulzivní poruchou a uklízejí i uklizené, případně na všechno rezignovaly a nedělají nic.

Podle Českého statistického úřadu se rozvodovost od roku 2001 pohybuje na úrovni 45 – 50 % manželství končících rozvodem. A počet žen, které uvádějí jako důvod alkohol ze strany partnera, je každým rokem větší.

Jaká bude generace vyrůstající v neúplných rodinách plných špatných vlivů? Tuhle otázku si kladou také sociologové, kteří upozorňují na to, že děti jsou v dnešní době separované, nežijí v reálném světě, ale virtuální realitě, a rodiče na ně mají mnohem méně času, než tomu bylo například před dvaceti lety.

Obecně platí, že žena je depresí ohrožena dvakrát více než muž. Což nijak nesnižuje fakt, že depresí trpí také hodně mužů, a zároveň existují ženy alkoholičky, ty ale pijí jinak než muži. Tajně a dlouhodobě, což má za následek fatální následky, protože na to, že žena pije, se přijde až ve chvíli, kdy není schopná se starat o sebe, děti ani domácnost.

Sečteno, podtrženo, rozvodovost je v České republice vysoká, ale nijak extrémně se číslo neliší oproti ostatním zemím. Alkoholismus je u nás rozšířen naprosto nadprůměrně a stejně tak pacientů s diagnostikovanou depresí máme požehnaně. Například oproti Rumunsku nebo Bulharsku dokonce o 3 % více depresivních pacientů.

Je to velký problém, který se nás, kteří situaci neprožíváme, zdánlivě netýká. Ale opravdu jen zdánlivě, protože jak bylo řečeno na začátku. Děti vyrůstající v tomto prostředí jednou budou rozhodovat o tom, jestli budete mít důchod nebo ne. A bez sociálního cítění a zdravých hodnot jdou taková rozhodnutí dělat opravdu těžce.

Rozpadl se vám vztah na základě alkoholismu v rodině? Pošlete nám svůj příběh na redakce@extra.cz a do předmětu napište – Můj příběh.