Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Česko rozdělil CIRKUS: Je to týrání zvířat, křičí jedni! Bez nich to není ono, namítají druzí! Co vy?

Cirkusáci se spojili. Zvířata podle nich k vystoupení prostě patří.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Cirkus
Zvířata do cirkusu patří! Alespoň toho názoru jsou čeští majitelé cirkusů, kteří se spojili a protestují proti novele zákona, kterou navrhuje ministerstvo zemědělství. Pokud bude tato novela schválena, tak bude platit zákaz vystupování zvířat v cirkusech. To rozdělilo Česko na dva nesmiřitelné tábory, přičemž jeden si cirkus bez zvířat neumí představit a druhý to považuje za jejich týrání

Nápad ministerstva zemědělství zakázat zvířecí drezúry se pochopitelně nelíbí majitelům cirkusů. Ti se spojili v jeden šik a společně bojují za to, aby zvířata mohla dále v cirkusech předvádět ty nejšílenější kousky.

Nejslavnější čeští "cirkusáci" dokonce svolali tiskovou konferenci, na které zazněly jejich názory na výše zmíněnou novelu zákona. Rovněž vydali společné prohlášení. Majitelé cirkusů se vztekají, že s nimi nikdo nic nekonzultoval.

„Cirkus má tři základní složky, je to umění artistů, je to zábava, o kterou se starají klauni, a v neposlední řadě jsou to zvířata. To dělá cirkus cirkusem. Cirkus bez zvířat prostě cirkus není,“ shrnul vidění cirkusáků konferenci Ludvík Berousek, majitel cirkusu Bernes.

Majitelé cirkusů jsou toho názoru, že zvířata u nich netrpí, ba naopak si celou show užívají a jsou neodmyslitelnou součástí jejich představení. Podle nich nemají žádná zranění, rozhodně nejsou týraná a veřejnost tomu nerozumí.

„Zvířata neproskakují hořícími obručemi, protože to je u nás zakázáno,“ uvádějí čeští cirkusáci ve společné tiskové zprávě, ve které se také píše, že zvířata nežijí v malých klecích, ale ve venkovních výbězích.

Zcela opačného názoru jsou ve shodě s novelou ochránci zvířat a houfně podepisují petici za zákaz zvířat v cirkusech. Najde se ovšem tábor i zcela opačného názoru, který pro změnu podepisuje petice pod heslem "Nechceme cirkus bez zvířat. Ke kterému táboru patříte vy?

V současné době je zakázána drezúra nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Ministerstvo teď chce úplný zákaz drezúry tak, jako tomu je i v jiných evropských zemích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy