Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Česko pustoší vichřice Ignác! Láme stromy, ničí auta i domy

Vichřice Ignatz v Česku: Takhle láme stromy, ničí auta i domy
Zdroj: HZS Karlovarského kraje
Počasí

Silná bouře Ignatz dorazila do Česka. Nejsilnější poryvy větru budou na území hlavně od dvanácti do sedmnácti hodin odpoledne, jak upozornila meteoroložka Dagmar Honsová. Lidé by měli omezit pohyb venku, jízdu autem a také by se neměli zdržovat u starších budov nebo větších stromů. Hasiči hlásí již desítky výjezdů.

Do České republiky dorazila bouře Ignatz (tak ji nazvali v Německu, pozn. red), která s sebou přináší extrémně silný vítr. První vichřice se objevily už v noci na čtvrtek a objevují se také ve Francii nebo v Německu. Například spolková země Hesensko hlásí silný orkán, jehož nárazy větru dosahují rychlosti 117 km/h.

„Během čtvrtečního rána a dopoledne od západu výrazně zesiluje vítr – v 11 hodin nárazy větru dosahovaly rychlosti např. v Ústí nad Labem 97 km/h, na Milešovce 133 km/h, na Sněžce 140 km/h, v Praze-Ruzyni 75 km/h,” prozradila meteoroložka Dagmar Honsová. Dodala, že vítr bude v nížinách dosahovat rychlosti větru v nárazech až 100 km/h a bude slábnout během večera.  Hasiči v Karlovarském kraji mají od rána plné ruce práce. Nejsilnější poryvy byly okolo 7.00. Vítr lámal stromy a větve a uvolnil část střechy na mateřské škole v Sokolově, napsal server nasregion.cz.

Lidé by měli omezit pohyb venku

Český hydrometeorologický ústav vydal doporučení ke zmírnění následků tohoto jevu. „Lidé by měli zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů,” píše se na jejich webu.

Kromě toho by lidé neměli chodit do lesa a nepřibližovat se ke spadlým drátům s elektrickým vedením. Pokud lidé musí jet autem, měli by jet velmi pomalu a opatrně.

Související články

Další články