Ministři vnitra Evropské unie schválili kvóty rozdělení uprchlíků. Podle českého ministra vnitra Milana Chovance bylo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko proti. Ptáte se na Polsko? Tak to plány Visegrádské čtyřky zradilo. Nakonec se Poláci nechali přemluvit a hlasovali tak, jak si přeje Německo a další státy EU.

„Polsko si vzalo přestávku. Obávám se, že pro dnešek bude jen V3,“ napsal Chovanec na Twitteru s tím, že ho Poláci zklamali.

Čeští zástupci nechápou, proč EU neřeší příčinu uprchlické krize, jen zmírňuje následky. Nyní tedy bude rozděleno prvních 120 000 uprchlíků. Přesná podoba schválených kvót zatím není známá.

„Potřebujeme zabránit ilegálnímu přílivu běženců. Všichni ti uprchlíci porušují zákony, porušují ženevskou konvenci o uprchlících, která říká, že když je někdo v ohrožení života, má požádat o azyl v nejbližší zemi, kde není válka. V tomto případě je to Turecko nebo Řecko. Je to důsledek pozvání paní Merkelové do Evropy všech syrských běženců a je otázka, kdo je ze Sýrie, kdo z Pákistánu, kdo z Iráku. To se nedá poznat, když nemají doklady,“ řekl pro iDnes.cz Andrej Babiš.

V podobně ostrém duchu hovoří šéf ODS Petr Fiala: „Evropská unie k prosazení nekoncepčních a nesmyslných povinných kvót neváhala použít politiku vydírání a silového řešení v oblasti, která se bytostně týká bezpečnosti a suverenity naší země. Takový postup je nepřijatelný. Žádám vládu, aby využila všech možných legislativních a politických prostředků k zneplatnění tohoto rozhodnutí.“

Co může vláda nyní udělat? Může kvóty napadnout a podat žalobu k mezinárodní­mu soudu.