Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

Česko prohrálo bitvu o potraviny: Úplný zákaz dvojí kvality neprošel

+ Dalších 17 fotografií
Evropa a my
Česká republika slavit nemůže. Úplný zákaz dvojí kvality neprošel. Občané Česka tak v mnoha ohledech zůstanou Evropany druhé kategorie. „Spokojená nejsem. Přijatý zákon totiž obsahuje řadu právních kliček, přímo šitých na míru velkým výrobcům, kteří z dvojí kvality mají velký byznys,“ uvedla europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová.

Tvrdý a úplný zákaz dvojí kvality zboží bohužel neprošel. Europoslanci ve Štrasburku schválili mírnější verzi, která pro Českou republiku přívětivá není. Dvojí kvalita sice bude nekalou obchodní praktikou, ale potravinářské firmy mohou z nařízení docela lehce vybruslit pomocí právních kliček a výjimek.

„Spokojená nejsem. Přijatý zákon totiž obsahuje řadu právních kliček, přímo šitých na míru velkým výrobcům, kteří z dvojí kvality mají velký byznys,“ uvedla pro idnes.cz Olga Sehnalová, europoslankyně za ČSSD, která před lety téma na půdu Bruselu přinesla.

Porážku přiznal také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Výsledek hlasování EP o zákazu dvojí kvality potravin lze označit za posun i zahozenou šanci. Pozměňovací návrh, který jsem spolupodepsal a který dvojí kvalitu zakazoval, neprošel. Schválený návrh je vágní a budí obavy, že výrobci budou v této praxi pokračovat, ač v omezené míře,“ uvedl Pospíšil na Twitteru.

Návrh sice vypadá, že dvojí kvalita se bude trestat, ale zákon obsahuje celou řadu výjimek, takže potravináři budou moci z povinnosti prodávat stejný výrobek pod stejným marketingovým označením a designem vybruslit.

„Mohli jsme dnes udělat definitivní tečku za debatami o množství kakaa v čokoládě v Německu a v Česku, bohužel se tak nestalo. Pro mne jako poslankyni zvolenou za Českou republiku je výsledek zklamáním,“ uvedla pro idnes.cz europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

„Není to úplný zákaz dvojí kvality bez výjimek, jak jsem navrhovala. Naopak, každé podezření na dvojí kvalitu musí složitě posuzovat dozorový orgán, sbírat důkazy, vyjádření výrobců. To v praxi nemůže fungovat. Ještě horší je, že zákon připouští odůvodněné a objektivní faktory, díky kterým výrobci mohou potraviny a další zboží i nadále přizpůsobovat místním chutím, cenovým preferencím a kdo ví čemu ještě, protože si prolobbovali, že tyto faktory nebudou v textu všechny vyjmenovány. Takže dovoleno je prakticky cokoliv,“ dodala Charanzanová, která chce i do budoucna na evropské instituce tlačit.

Mohlo by vás zajímat

Další články