Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Česko přispělo na vývoj vakcíny 20 milionů: I Madonna darovala víc, kdo byl nejštědřejší

Česko přispělo na vývoj vakcíny 20 milionů: I Madonna darovala víc, kdo byl nejštědřejší
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Vývoj vakcíny
Většina světa vidí vakcínu na koronavirus jako spásu, která může zachránit miliony životů a vše se díky ní opět vrátí do normálu. Výroba očkování ale není nic levného, a tak vznikla řada dárcovských projektů, kam mohli lidé zasílat své peníze na podporu získaní tolik vytoužené vakcíny. Na její vývoj přispěla i Česká republika. Částku ale hravě strčila do kapsy ta, kterou darovala zpěvačka Madonna. Česko přitom očkování zoufale potřebuje.

S vypuknutím koronavirové pandemie bylo všem jasné, že je potřeba získat vakcínu na boj se zákeřnou nemocí, která v mžiku ochromila téměř celý svět. V květnu 2020 proto Evropská komise uspořádala největší dárcovskou konferenci, na které vybrala na vývoj vakcíny v přepočtu 200 miliard korun. Jednalo se přitom o vůbec první obrovskou finanční injekci na vývoj vakcín.

Všichni tak mohli přispět, včetně České republiky. Ta se ale moc nevytáhla. "ČR do sbírky zaslala 20 milionů korun, čímž se zařadila mezi menší dárce," uvádí projekt České zájmy v EU. Přitom jsou to právě Češi, kteří se k vakcíně nejvíc upínají, jelikož si v boji s koronavirem vedou v porovnání se světem velice mizerně.

O to hůř pak vše působí ve srovnání s faktem, že třeba slavná zpěvačka Madonna věnovala do stejného fondu na vývoj vakcíny 29 milionů korun! Česko pak strčí do kapsy i americká zpěvačka Dolly Parton, která přispěla více než 21 miliony korun na vakcínu Moderna. Její dodávky mimochodem Česko očekává už na konci ledna.

Oprah Winfrey se vytáhla

Během uplynulého roku se vytáhla řada celebrit se štědrými gesty, kterými přispěly v boji proti koronaviru. Například slavná americká moderátorka Oprah Winfrey darovala závratných 210 milionů korun, včetně 21 milionů Americkému potravinovému fondu. "Věřím, že Americký potravinový fond bude mocnou cestou, jak pomoct našim sousedům v nouzi," napsala Winfrey na Instagramu.

Mezi herci, kteří darovali nemalé částky na boj s koronavirem, je i hvězdný hollywoodský pár Blake Lively a Ryan Reynolds Ti byli dvě z prvních osobností, které veřejně přispěly k boji proti covidu-19. V polovině března darovali potravinovým bankám přes 21 milionů korun. Opět se tak ukazuje, že ne každému je osud světa a ostatních lidí lhostejný. Jen by si z toho možná mohlo vzít příklad i Česko...

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy