Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Česko přechází do 4. stupně PES, zavírají se restaurace nebo hotely: Co bude od pátku jinak?

Česko přechází do 4. stupně PES, zavírají se restaurace nebo hotely: Co bude od pátku jinak?
Zdroj:
koronavirus v česku
Kvůli zhoršující se epidemické situaci se Česko ode dneška vrací do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Po dvou týdnech tak musí opět zavřít restaurace, hotely a penziony, bazény, posilovny a další vnitřní sportoviště, stejně jako muzea, galerie, památky či knihovny. Několika výstavám ale ministerstvo kultury udělilo výjimku. Otevřené mohou tentokrát zůstat všechny obchody a služby, poprvé se dnes rozjedou také některé vleky a lanovky.

Obnovený je zákaz vycházení mezi 23:00 a 05:00, shromažďovat se může nejvíc šest osob. Hotely musí zavřít pro rekreační účely, restaurace a další stravovací zařízení mohou provozovat jen výdejní okénka nebo rozvoz.

Na bohoslužbách může být obsazeno jen 20 procent kapacity kostela, svateb či pohřbů se může účastnit maximálně 20 lidí. Vnitřní sportoviště jsou uzavřená pro amatéry, není možný ani trénink více než šestičlenných skupin venku.

Děti jdou dnes naposledy před Vánocemi do školy. Ministerstvo kvůli koronaviru prodloužilo vánoční prázdniny, žáci se do lavic vrátí až 4. ledna. Mateřské a vysoké školy budou příští pondělí a úterý fungovat už podle přísnějšího čtvrtého stupně v systému PES.

Návštěvy v domovech seniorů jsou i po přechodu do přísnějšího stupně možné, pokud příchozí předloží negativní test na covid.

Tuzemská lyžařská střediska mohou dneškem zahájit sezonu

Lyžaři se u vleků a na lanovkách musejí připravit na povinnost mít zakrytá ústa i nos, ve frontách jsou povinné dvoumetrové odstupy. Na horách se není možné pro rekreační účely ubytovat, restauratéři smějí občerstvení prodávat jen přes výdejní okna.

Připravena na první lyžaře jsou podle informací ČTK například velká střediska v Krkonoších včetně Špindlerova Mlýna či resortu Černá Hora-Pec. Bude se lyžovat převážně na technickém sněhu, areály zprovozní zatím jen část sjezdovek. Naopak kvůli nepřízni počasí zůstanou minimálně do Vánoc zavřená lyžařská střediska v Pardubickém kraji. Nejdříve se otevřou 26. prosince sjezdovky na Dolní Moravě.

Z důvodu pandemie koronaviru platí v zimních střediscích přísná bezpečnostní a hygienická opatření. U vleků a lanovek jsou nařízené vymezené koridory s jednosměrným postupem lyžařů, kteří mezi sebou musejí mít rozestupy minimálně dva metry, s výjimkou členů jedné domácnosti. Rovněž koridory od sebe musejí být minimálně dva metry. Sedačkové lanovky s krytem musejí být zajištěné proti uzavření, u kabin je vládou nařízené po celou dobu provozu otevření okének.

Fungovat mohou půjčovny lyžařského vybavení. Stejně jako v obchodech nebo provozovnách služeb v nich platí limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka. V provozu mohou být také lyžařské školy, a to nejvýše pro devět dětí s instruktorem.

Návštěvníci skiareálů by podle Asociace horských středisek (AHS) měli přednostně využívat rezervaci služeb on-line, pokud budou na místě platit, místo hotovosti by měli použít kartu.

Provozovatelé tuzemských zimních středisek do jejich rozvoje letos podle AHS investovali 750 milionů korun. Rozšiřovali mimo jiné možnosti on-line služeb. Samoobslužné kiosky na prodej skipasů a vrácení čipových karet nově zřídili například v Harrachově a Říčkách.

Zavírají muzea a galerie, některé dostanou výjimky

V České republice se ode dneška znovu zavírají muzea a galerie. Ministerstvo kultury ale několika výstavám udělilo či udělí výjimku, s níž mohou zůstat pro návštěvníky přístupné.

Na akce, které ministerstvo povolí, budou muset být prodávány vstupenky jen on-line, divákům se bude měřit při vstupu teplota a pořadatelé musí návštěvníkům poskytnout respirátor. Navštívit bude možné třeba výstavu Rembrandtových děl v Národní galerii nebo výstavu Sluneční králové v Národním muzeu.

Výjimku dostala také mezinárodní filatelistická výstava, která se koná také v Historické budově Národního muzea. Pohyb po budově bude možný pouze ve vyhrazených koridorech a prohlídky jsou časově omezené na 70 minut v případě filatelistické výstavy a na 100 minut v případě výstavy archeologických nálezů z Egypta. Doba konání výstavy je časově omezena do 7. února 2021 a podle pořadatelů je výstava neopakovatelným počinem.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek uvedl, že výjimku dostanou výstavy s mezinárodním přesahem, se zahraničími zápůjčkami či projekty, na jejichž pokračování má stát zájem.

V jiném režimu mohou fungovat komerční galerie, které se mají řídit stejnými nařízeními jako maloobchod. V ČR ale existují stovky muzeí a galerií, které nefungují na komerční bázi a na výjimky se jim zřejmě nepodaří dosáhnout. Jsou zřizované třeba kraji či městy a podle vyjádření některých jejich ředitelů mohou jen obtížně definovat státní zájem.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy