Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Česko pod náporem nebezpečných mutací: Indické peklo a lahůdka ze Švýcarska

Indická mutace se objevila v Česku.
Zdroj: Profimedia
Indická mutace

Národní referenční laboratoř potvrdila tzv. indickou mutaci zatím u jednoho ze dvou podezřelých vzorků zachycených v Hradci Králové. U druhého vzorku výsledky nejsou k dispozici. Případ s podezřením na tzv. indickou mutaci, který byl nahlášen hradecké KHS v pátek 16. dubna, byl podle ní dobře vytrasován, nákaza se zřejmě nerozšířila. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že navíc dovezli další lahůdku ze Švýcarska.

Česko pod palbou mutací

Česko je pod tlakem nových mutací koronaviru, připustil na páteční tiskové konferenci o vývoji epidemie ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zmínil další případ indické mutace, kombinaci nigerijské a britské mutace a dále i britské a floridské mutace.

„Máme dalšího cestujícího z Indie, který se k nám ještě dostal a je pozitivní. A zřejmě má opět indickou mutaci. Z Marseille se k nám dovezla také v jenom případě kombinace nigerijské a britské mutace. A stejně tak v Ostravě máme ze Švýcarska dovezenou další lahůdku: A to je kombinace britské a floridské mutace,“ prohlásil Arenberger

Takzvaná indická mutace byla potvrzena u osoby, která byla v kontaktu s osobou, jež přicestovala ke konci března z Indie. Osoba, která přicestovala z Indie, byla vyhledána v rámci trasování rizikových kontaktů, pozitivita na covid-19 se i u ní následně potvrdila. Výsledky vyšetření tohoto vzorku zatím k dispozici nejsou," uvedla pro ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové Veronika Krejčí.

Podle dřívějších informací jde o dvě nemocné zahraniční studentky, které studují v Hradci Králové. Jsou v izolaci, další rizikové kontakty jsou v karanténě. Není potvrzeno, zda je indická mutace infekčnější nebo odolnější vůči vakcínám.

Indická mutace je i v Praze

Indická mutace koronaviru se potvrdila také v Praze. Ve čtvrtek uvedli pražští hygienici, že šlo o člověka z Indie. Nyní se zjišťuje, zda stihl nakazit i další osoby. Hygienici uvedli, že člověk, u něhož se indická mutace potvrdila, měl zvýšenou teplotu, bolest hlavy a kloubů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že o indické mutaci zatím nejsou k dispozici žádné bližší podrobnosti. Spousta zdravotníků se ale obává, že by na novou mutaci nemusely zabírat vakcíny, kterými se nyní v ČR očkuje.

Krize s globálním rozsahem

V Indii je nyní situace s koronavirem velmi vážná. Kapacity nemocnic jsou na mnoha místech úplně vyčerpané, chybějí lůžka a také kyslík. Počet nových případů raketově roste, a to dokonce po statisících, což má značný vliv nejen na Indii, ale i na celý svět. Celkový počet případů nákazy v Indii překročil neuvěřitelnou hranici 18 milionů. Indie, kde žije více než 1,3 miliardy lidí, jen za duben ohlásila více než šest milionů nově nakažených, uvedla agentura Agence-France Presse.

„Pokud Indii nepomůžeme, bojím se masivního nárůstu případů po celém světě,” uvedl zahraniční CNN děkan z Brownovy univerzity Ashish Jha. V současnosti už se totiž světem šíří indická varianta s názvem B.1.617., o níž se někdy mluví jako o dvojité mutaci. Některé laboratorní důkazy naznačují, že je infekčnější než původní virus a dokáže mnohem lépe blokovat protilátky. Ještě ale nic není stoprocentní a laboranti posuzují, jak si s touto variantou dokážou vakcíny poradit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy