Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Česko má svého favorita na Oscary: O sošku zabojuje kontroverzní příběh bratří Mašínů

Životopisný snímek Bratři vypráví příběh Mašínů.
Zdroj: CinemArt
+ Další 3 fotografie
OSCAR 2024

Česká republika vyšle na 96. Ceny akademie film Bratři. Drama mapující život dodnes kontroverzní a sporné odbojové skupiny bratří Mašínů. Životopisný snímek natočil jejich vzdálený příbuzný Tomáš Mašín (57). Ve snímku se v hlavních rolích ukáže dvojice Oskar Hes (24) a Jan Nedbal (32), kteří si již bratry jednou zahráli a dle traileru jim tato rovina více než sedí. 

Pro někoho hrdinové, pro někoho teroristé. To jsou bratři Mašínové, kteří se rozhodli bojovat s komunistickým režimem po svém, což mělo za následek několik mrtvých. Oběti Mašínů zaplatily životem proto, že hlídaly hranice, přes které se bratři snažili dostat do Berlína.

Snímek Bratři, k němuž napsal scénář Marek Epstein, natáčí režisér Tomáš Mašín, který stojí například za úspěšným snímkem 3 sezóny v pekle na motivy života Egona Bondyho, jenž byl zároveň jeho prvotinou.

Shoda jmen?

U jména Tomáš Mašín musí každého hned napadnout, zda tu je příbuzenská shoda mezi režisérem a bratry Mašíny a skutečně je tomu tak. Tomáš Mašín je jejich vzdáleným příbuzným. Se Ctiradem a Josefem jej pojí pradědeček František. Film však nemá být nějaká óda na předky. "V něčem je to osobní film. Není to ale tak, že bych řešil rodinnou historii," cituje režiséra Mašína iRozhlas.

"Přišlo mi to jako bytostně filmový dramatický příběh. Jsou v něm hyperbolické, silné osudy. A navíc je ta doba fotogenická a jako u každého dobového snímku se máte o co opřít. To jsou hlavní důvody," vysvětlil Mašín, proč si námět vybral. "Také je mi blízký ten étos, že když na vás střílí, musíte střílet zpátky," uzavřel.

Filmoví bratři

Staršího bratra, Ctirada Mašína, si zahrál herec Jan Nedbal. Mladšího Josefa pak Oskar Hes. Herci si spolu bratry zahráli již v životopisné minisérii Král Šumavy, kde měl možnost projevit se především Hes, jakožto hlavní postava Josef Hasil. Nyní bude situace podstatně vyrovnanější a Nedbal svou šanci zazářit rozhodně nepromarnil, jak dokazuje oficiální trailer.

Zdenu Mašínovou, jejich matku, ztvárnila herečka Tatiana Dyková a v dalších rolích se objeví například Václav Neužil nebo Matěj Hádek.

Zda film vybrán za Česko Českou filmovou a televizní akademií postoupí do užších nominací na Oskary, zjistíme 21. prosince 2023. Premiéru budou mít Bratři 26. října.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy