Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Česko ještě není z nejhoršího venku, řekl Babiš. Promluvil i o rozvolnění a PCR testech ve školách

Andrej Babiš po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, 26. dubna 2021.
Zdroj: eXtra.cz/ Martin Procházka
Koronavirus

Česko ještě není z nejhoršího venku. Alespoň tak to vidí premiér Andrej Babiš, který promluvil ke svým voličům v tradičním videopříspěvku "Čau lidi". Zároveň šéf uznal, že čísla nakažených klesají a neustále se jedná o dalším rozvolnění. 

"Očkujeme stále lépe, zrychlujeme, otevíráme novou věkovou kategorii a doufejme, že 1. 6. otevřeme očkování pro všechny věkové kategorie. A samozřejmě rozvolňování – ministři mají za úkol dát jasný plán pro rozvolnění, a úplný návrat dětí do škol, sport a kultura," uvedl Andrej Babiš na úvod svého videa "Čau lidi".

Premiér ale zároveň ukázal zdvižený ukazovák, když řekl, že Česko stále není z nejhoršího venku. "Ano, čísla jsou lepší, ale musíme být obezřetní. Ano, poklesl počet hospitalizovaných, ale stále z toho nejsme venku. Podívejte se, co se děje v Indii. Už teď musíme přemýšlet, co bude dále," upozornil Babiš a zároveň poděkoval hygienikům za skvělou práci v oblasti trasování kontaktů.

Řeší se sport a kultura

Vzhledem k tomu, že se koronavirová situace nadále zlepšuje, se premiér ve videopříspěvku věnoval i rozvolnění. "Ministr zdravotnictví a paní hygienička mají za úkol jasně říct, co se týče škol. Kdy skončí rotace. Já jsem o tom včera mluvil s panem ministrem Plagou, připravuje návrh, že bychom skutečně přešli na PCR testy, které nejsou potřeba tak často," avizoval Babiš a zdůraznil, že je potřeba vědět, kdy skončí rotace, kdy se otevřou střední školy a jak to bude s vysokoškoláky.

Babiš kromě škol zmínil i sport a také to, že jedná o jeho rozvolnění s Milanem Hniličkou, šéfem Národní sportovní agentury. Zatím ale premiér nezmínil, že by byla nějaká dohoda na stole. Stejně tak neurčitý byl v otázce kultury. "Je také potřeba, aby kultura přesně věděla, jak to bude. Kdy budou koncerty, jaký počet, kolik lidí, za jakých podmínek. Takže to jsou všechno úkoly, které má za úkol pan ministr zdravotnictví. Je potřeba, abychom co nejdříve řekli, jak to přesně bude," řekl premiér.

V příspěvku přišla řeč i na plánovaný covidový pas. "Připravuje to celá Evropa, ale měli bychom spěchat a nečekat na Evropu a zavést tento pas u nás. A potom i s některými zeměmi, které jsou mimo EU, zavést bilaterální dohody," dodal na závěr Babiš.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy