Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Česko je na seznamu rizikových zemí ve Švýcarsku a Dánsku. Jedná o nás i další evropská země

Česko je na seznamu rizikových zemí ve Švýcarsku a Dánsku. Jedná o nás i další evropská země
Zdroj:
+ Dalších 7 fotografií
koronavirus
Česká Republika se potýká s vysokým nárůstem počtu nakažených koronavirem. Dánsko se proto rozhodlo jednat a od půlnoci mohou do země Češi vycestovat jen z vážného důvodu. Na seznam rizikových zemí zařadilo Českou republiku i Švýcarsko. Tam je od pondělí pro osoby cestující z Čech povinná karanténa. O nových opatřeních týkajících se ČR, bude jednat i Slovensko.

Kodaň, na základě zařazení České republiky ze žluté do oranžové kategorie rizikových zemí, nedoporučuje svým občanům do země přicestovat. Lidé by se k cestě měli uchýlit jen z nezbytně nutných důvodů. Češi budou zase do Dánska vpuštěni jen pokud svůj vstup na území patřičně odůvodní.

Mezi tyto důvody patří například cesta za prací, na pracovní pohovor, přeprava nebo dodávka zboží. Do Dánska mohou odcestovat i čeští vysokoškolští nebo středoškolští studenti. Mimo jiné budou do země vpuštěni i rodinný příslušníci, a to rodiče, děti, sourozenci nebo nesezdaní partneři žijící na dánském území. Vstup bude povolen i osobám, které se zúčastní porodu nebo pohřbu.

Dánsko považuje za rizikové země ty, které během jednoho týdne přesáhnou denní přírůstek třiceti nakažených na 100 000 obyvatel. Česko hlásilo za poslední dva týdny v průměru 38 pozitivních osob na koronavirus. Informovala o tom Dánská rozhlasová a televizní stanice DR.

Do Švýcarska jen s karanténou

Kromě Dánska je Česko na seznamu rizikových zemí i ve Švýcarsku. Tam je od pondělí 14. září povinná desetidenní karanténa pro osoby, které navštívily Českou republiku. Karanténa se nemá vztahovat na tranzit do 24 hodin a na přestupy na letišti.

„Negativní test povinnost karantény neruší, ani nezkracuje délku karantény. Negativní test totiž nevylučuje nákazu novým koronavirem,“ uvedl Švýcarský zdravotní úřad.

Zvažuje i Slovensko

V pondělí bude navíc o zařazení Česka mezi rizikové země jednat i Slovensko. Informoval o tom slovenský premiér Igor Matovič po jednání Visegrádské skupiny. „Na konziliu jsme jako odborníci jednoznačně konstatovali, že Česká republika v plném rozsahu splňuje kritéria červené, tedy rizikové země. Rakousko se rovněž dostává do červené zóny," objasnil podle webu iDnes.cz slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí, k čemuž se vyjádřil i premiér Andrej Babiš.

„Dozvěděl jsem se to už na setkání v premiérem v Rakousku, už tehdy byly ty tendence. Na základě toho ministr Vojtěch telefonoval se slovenským ministrem zdravotnictví. I dnes jsme o tom mluvili, že by to bylo špatně. Ovlivnilo by to pohyb osob a byly by i ekonomické dopady, takže doufejme, že se to nestane,“ sdělil pro iDnes.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy