Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Česko je na prahu 5. vlny, varují odborníci: Vojtěch si chce posvítit na mladé

Česko je na prahu 5. vlny, varují odborníci: Vojtěch si chce posvítit na mladé
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Testy v pátek odhalily v Česku 278 nových případů koronaviru, to je o 115 víc než ve stejný den minulého týdne. Všechny tři pracovní dny tohoto týdne se denní nárůst nakažených pohyboval nad dvě stovky. Epidemiologové Roman Prymula a Rastislav Maďar tak varují před pátou vlnou koronaviru. V ČR se totiž šíří mutace a nyní nejsou zavedena přísnější opatření. Adam Vojtěch se tak chce zaměřit například na kluby a diskotéky, kde se podle něj šíří nákaza nejrychleji.

Česká republika se podle epidemiologa Rastislava Maďara nachází před pátou vlnou koronaviru. „Současná epidemiologická situace se bude dál zhoršovat a můžeme tak mluvit o další vlně, celkově už páté," uvedl Maďar pro Blesk. Důvodem jsou například mutace jako delta nebo lambda, které se šíří velkou rychlostí.

„Těch faktorů je víc. Za prvé nová mutace hraje poměrně dominantní roli, protože její šíření je opravdu velmi intenzivní. Druhá věc je to, že opatření byla prakticky eliminována," vysvětlil Blesku Roman Prymula.

Podle bývalého ministra zdravotnictví zatím nejsou čísla tak závratná, protože je léto a lidé nejsou uvnitř uzavřených budov. „V tomto smyslu je to lepší. Ale je vidět, že ty nové mutace se šíří nepoměrně rychleji i v těch letních měsících," varuje Prymula a dodává, že za to může i to, že jsou lidé mnohem víc v kontaktu.

Nákazu si předávají mladí

Toho si je vědom i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Především se mu nelíbí, že se nákaza šíří mezi mladými lidmi, zejména těmi ve věku 16 až 20 let.

„Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny. Samozřejmě se takhle nákaza šíří, měli jsme i nákazy v pražských klubech. Řekl jsem paní hlavní hygieničce (Pavle Svrčinové), aby se hygienici společně s policií zaměřili na kontroly, zda i v nočních klubech lidé dodržují povinnost, že musí mít certifikáty," řekl Vojtěch pro Český rozhlas s tím, že doufá, že nebude muset zpřísnit vládní nařízení.
GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy