Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Česko jako nekuřácká země? Je to dlouhá cesta, reklama cílí i na děti, říká Lukáš Kohoutek

+ Další fotografie
kouření v ČR
Ve Švédsku vstoupil v pondělí v platnost zákon, který zakazuje kouření před hospodami. Zapálit si cigaretu v restauraci nemohou lidé ve Švédsku již několik let, nyní se zákaz rozšířil i na prostranství před nimi. Kdy něco podobného bude platit také v České republice?

Švédský zdravotnický úřad uvedl, že považuje nový tabákový zákon za důležitý milník v boji za veřejné zdraví. Snížit je totiž podle něj třeba nejen počet kuřáků aktivních, ale i těch pasivních. V Česku se ale podobného revolučního nařízení zřejmě jen tak nedočkáme.

Protikuřácký zákon zakazující kouření v restauracích a barech, ale také v zařízeních pro kulturní akce nebo na zastávkách veřejné dopravy v Česku začal platit 31. května 2017 – je ale jen hodně mladším bráškou zákona, který platí ve Švédsku.

„V Česku to není zatím nejspíš na pořadu dne. Zatím se dovyrovnáváme ze zákona z roku 2017, ale stálo by za zmínku, kdyby vyšel zákon, který zakazuje kouření v automobilech a prostorách, kde jsou nezletilí. Tím bychom se dostali v rámci této věci na úroveň řekněme Británie,“ řekl eXtra.cz Lukáš Kohoutek prezident sdružení Česká koalice proti tabáku. „Tohle celé je o nějaké kulturní změně. Problémem není ani tolik kouření na ulici, ale celá kulturní změna. Švédsko se rozhodlo stát nekuřáckou zemí… V Česku máme obrovský dluh třeba v regulaci tabákové reklamy, která je rozhodně jedním z velkých problémů a má dopad nejen na dospělé, ale i na děti,“ dodal Kohoutek.

Česko má v zákonech proti kouření ještě rezervy. Ukáže až čas, co se v budoucnu změní.

Mohlo by vás zajímat

Další články