Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Česko drtí silné bouřky a lijáky: Tisíce domácností bez proudu, nánosy bahna a vesnice pod vodou

Česko drtí silné bouřky a lijáky: Tisíce domácností bez proudu, nánosy bahna a vesnice pod vodou
Zdroj: hzscr
+ Další 2 fotografie
počasí čr

Od pondělního odpoledne drtí Česko přívalové lijáky a silné bouřky napříč celou republikou. Meteorologové vydali výstrahu, která platí až do úterního odpoledne. Hrozí rozvodnění menších řek, škody na majetku. Hasiči už vyjížděli k více než 250 událostem. Tisíce domácností jsou bez proudu a lidem komplikují život také nánosy bahna. 

Česko už od pondělí bičují silné bouřky a přívalové lijáky. "První události jsme zaznamenali po 14. hodině, nicméně ten největší nápor na naše operační středisko přišel až po 17. hodině, kdy bylo nutné vysílat do terénu jednotky každou minutu," uvedl tiskový mluvčí HZS Jaroslav Mikoška.

Nejvíc událostí mimo Brno se eviduje v obci Dolní Bojanovice na Hodonínsku, kde hasiči čerpají vodu ze zatopených sklepů, garáží a domů.

Na Znojemsku spadl strom do kolejiště a hasiči z vlaku evakuovali 8 osob. Událost se obešla bez zranění.

V Drnovicích na Vyškovsku se opět museli vypořádat s nánosem bahna a množstvím vody, která vnikla i do rodinných domů.

V několika případech odstraňovali hasiči popadané stromy ze zaparkovaných vozidel. Ve Vyškově spadl z obchodního domu reklamní banner na osobní vůz. Jeden člověk se lehce zranil, ošetření záchrannou službou však nepožadoval.

"V Rozseči nad Kunštátem zasahovali hasiči v domě po úderu blesku. V nemovitosti byla poškozena střešní krytina, trám, fasáda a elektrospotřebiče. Počet událostí jistě není konečný. Stále ještě vyjíždějí jednotky k odstraňování následků silných bouřek," dodal Jaroslav Mikoška.

Bouřky budou slábnout, ale mohou se objevit i v dalších dnech

Výstraha před silnými bouřkami platí sice až do úterního odpoledne, ale bouřky by měly postupně slábnout. To však neznamená, že se během dalších dní s nimi již nesetkáme.

Meteorologové očekávají ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 40 mm, nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami.

Výstraha platí zejména pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu očekáváme oblačno až zataženo, na východě místy až polojasno. Zpočátku zejména v Čechách místy občasný déšť, přeháňky nebo bouřky, i velmi silné.

Během dne bude probíhat přechodně ubývání oblačnosti a srážek. Odpoledne místy přeháňky a bouřky na východě území. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C.

"Zejména v Čechách se ráno v bouřkách mohou vyskytnout nárazy větru kolem 80 km/h, kroupy nebo přívalové srážky s úhrny kolem 50 mm," varuje ČHMÚ.

Simona Stašová o svých budoucích snachách: Jsme kamarádky, ale k Jiřině chovají respekt

Související články

Další články

Nejnovější kauzy