Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Česko drtí bouřky: Odstavily Temelín, lidem nejde proud, ženou se obří kroupy

Silná bouřka vyvrátila stožáry.
Zdroj: Se souhlasem Martin Kuba (twitter)
Krupobití

Přes ČR se prohnaly silné bouřky s přívalovými dešti a krupobitím. Na desítce míst stále platí první či druhý povodňový stupeň, popadané stromy ochromily dopravu v mnoha krajích a místy napršelo i 100 litrů vody na metr čtvereční. Bez proudu se ocitlo až deset tisíc domácností a v jaderné elektrárně Temelín musel být odstaven druhý blok, protože spadly stožáry. A žene se další vlna...

V noci z 23. na 24. května se Českou republikou prohnaly bouřky, které způsobily plno škod. Jaderná elektrárna Temelín musela kvůli následkům bouře odstavit II. blok. Spadly totiž stožáry, které patří firmě ČEPS, jež zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku začala o týden dříve, než jak bylo původně plánováno.

Bouře a velmi silný vítr způsobily pád tří stožárů linky velmi vysokého napětí, která spojuje Temelín a rozvodnou stanici Kočín. Linka je mimo areál elektrárny a druhý temelínský blok nemohl odvádět elektřinu, proto ho automatické systémy odstavily.

Špatná situace v celém Česku

To ale není jediná škoda, kterou středeční a čtvrteční bouřky napáchaly. Na jihu Čech padaly kroupy o velikosti golfových míčků a bez proudu je až deset tisíc domácností. Spadlé stromy a výpadky napájení a zabezpečovacího zařízení po bouřkách zastavily či omezily provoz na železnici na více než třiceti místech. Kvůli dosavadním i očekávaným vydatným srážkám se mohou zvednou hladiny řek na většině území České republiky.

Ženou se obří kroupy

Podle Českého hydrometeorologického ústavu by další vlna bouřek měla Česko zasáhnout v noci na pátek. Je tedy pravděpodobné, že počasí napáchá další škody. V platnosti je výstraha před velmi silnými bouřkami, které na většině území republiky (kromě Karlovarského, Ústeckého a části Libereckého kraje, pozn. red.) mohou vykazovat vysoký stupeň nebezpečí od dnešních 17:00 hodin až do zítřejších 05:00 hodin ráno.

"Očekává se možný výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami s lokálními úhrny kolem 50 mm, nárazy větru kolem 25 m/s (kolem 90 km/h) a kroupami i větších rozměrů," varoval ČHMÚ.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy