Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Česko decimuje extrémní sucho: Další vlna veder situaci ještě zhorší

Zdroj: intersucho.cz
krize
Sucho, které z Česka během minulého týdne mírně ustoupilo, se znovu rozšířilo. Nejhorší stupeň sucha panuje na třetině území republiky. Tropické teploty a minimum srážek situaci ještě zhorší a podle předpovědi expertů ze serveru Intersucho.cz se nejhorší stupeň rozšíří až na 60% Česka.

Z map, které jsou dostupné na serveru Intersucho.cz, lze vypozorovat, že nejhorší situace panuje v severozápadních Čechách, východních Čechách a v Moravskoslezském kraji. Situace se zhoršuje na Plzeňsku, v jižních Čechách a na jihu Vysočiny.

Sucho má vliv i na vegetaci. Z hlášení zemědělců vyplývá, že úroda je výrazně slabší. Sucha navíc svědčí i hrabošům, kteří úrodu taktéž decimují, ztráty tedy jdou i do desítek procent. Úroda je ještě nižší, než se předpokládalo, na Olomoucku dokonce jeden ze zemědělců hovoří o vůbec nejnižší úrodě.

Velkou část úrody na území Moravy ničí hlodavci, kteří se přemnožili především na Bruntálsku a z obilovin se přesunuli i do cukrovky a kukuřice. Zemědělci očekávají zhoršení situace. Na Břeclavsku bylo obilí sluncem téměř upraženo, nejvíce však sucha odnesla vojtěška a kukuřice už nemůže dorůst do potřebné výšky. Praskliny v půdě dosahují i hloubky 70 centimetrů.

Související články

Další články