Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Česko čeká zpřísnění opatření: Babiš nechce rozvolňovat při nárůstu nakažených

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
jednání vlády
Vláda bude ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru. Příslušná ministerstva předloží své návrhy, řekl po dnešním jednání premiér Andrej Babiš (66). Uvedl, že není prostor na rozvolňování, naopak je třeba zvážit, jak dosavadní opatření vymáhat či zpřísnit.

Andrej Babiš také poznamenal, že počty nově nakažených začaly v tomto týdnu růst. "Nemůžeme si dovolit rozvolňování při takových číslech," uvedl premiér. Co budou návrhy na zpřísnění obsahovat, nechtěl předjímat.

"Budeme spíš řešit zpřísňování opatření, pravděpodobně se nacházíme v situaci, kde lidi, kteří opatření dodržují, jsou naštvaní a mají pocit, že je stát nedostatečně vymáhá. Potom jsou tu lidi, kteří je nedodržují a ti jsou naštvaní, že děláme opatření," uvedl Babiš. Ve čtvrtek podle něj vláda bude jednat o tom, jak epidemii "řešit lépe". Ministerský předseda v tomto ohledu také uvedl, že vláda situaci nemůže zvládnout, "pokud všichni nebudou spolupracovat".

Poznamenal, že současná opatření platí od 27. prosince, ale nefungují dostatečně dobře, na což musí vláda reagovat. Ministři podle něj dnes kvůli tomu ani neprobírali změny plánované v systému protiepidemických opatření PES. Na dotaz, zda kabinet chystá kompenzace pro případné další restrikce, uvedl, že věc bude řešit. "Nejdřív ale budeme muset vyřešit problém, co máme," uvedl.

Rostoucí počet nakažených

V Česku v úterý přibylo 9144 potvrzených případů koronaviru, což je proti pondělí asi o 2200 více. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500. Proti minulému úterý klesl také o 400 počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19. V úterý vyžadovalo nemocniční péči 6043 pacientů, téměř tisíc je ve vážném stavu. Podle Babiše počty k dnešnímu večeru ukázaly nárůst.

Podíl pozitivních testů v úterý stoupl na 31,66 procenta z pondělních 24 procent, vyšší byl naposledy 10. ledna. Aktuálně se s koronavirovou nákazou potýká téměř 99 000 lidí, většina má mírný průběh onemocnění. Denní počty zemřelých se v posledních dnech drží kolem 120, na úterý připadá zatím 80 úmrtí. Celkem v Česku s onemocněním covid-19 zemřelo 15 791 lidí.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy