Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Česko bojuje s extrémním suchem. A bude ještě hůř, čeká nás nejvyšší stupeň

Zdroj: pixabay
problémy
Českou republiku v posledních týdnech trápí extrémní sucho. Je jím zasažena minimálně polovina republiky. A šance na zlepšení situace jsou v nedohlednu... Na stále se zhoršující situaci se snaží reagovat i vláda, která chce mít dohled i nad vice než osmi tisíc firmami. V pondělí například schválila návrh novely vodního zákona, podle níž vzniknou krajské komise pro sucho.

Sucho trápí Česko - trvá a nepolevuje. Koncem týdne má podle webu intersucho.cz celých 80 procent území Česka dosáhnout nejvyššího stupně, které se vyznačuje extrémním suchem. V mnoha obcích aktuálně platí zákaz používání vody k zalévání zeleně, rovněž pro napouštění bazénů. O tuto pravomoc ale starostové zřejmě brzy přijdou, převzít ji mají krajské komise pro sucho.

"Z toho starosty sejmou tu odpovědnost, kdy on musel rozhodovat někdy třeba nepopulární opatření, třeba o odběru vody pro nějakou skupinu lidí. Dnes tam bude mít odborníky," vysvětlil portálu TN.cz ministr životního prostředí Richard Brabec.

A v čem regulace spočívá? Komise bude moci upravit, omezit nebo zakázat nakládání s vodou, a to včetně užívání vody z vodovodu. Upravit si může podmínky každá sama a to včetně pokut. Předsedou komise má být hejtman daného kraje, dalšími členy zástupci krajského úřadu, povodí, hydrometeorologického ústavu, policie, hasičů, hygienické stanice a případně i ministerstva dopravy v případě, že je v kraji dopravně využívaná vodní cesta.

Současné zákazy jsou podle obcí spíš žádosti o úsporné zacházení s vodou. Plýtvání s vodou totiž nemají často jak dokázat. Dohlížet chtějí ministerstva zemědělství a životního prostředí i na hospodaření s vodou u firem. Doposud stát sledoval každého s odběrem nad šest tisíc kubíků ročně. Nově by měla hranice být snížena na jeden tisíc.

Novela vodního zákona nyní míří do sněmovny, pokud projde hlasováním, krajské komise mají začít fungovat do tří měsíců od schválení zákona.

Od pondělního dopoledne také platí podle ČHMÚ výstraha před nebezpečím požárů v důsledků sucha pro téměř celou republiku.

Související články

Další články