Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

České tanečnice vzdaly poctu maorské kultuře. Nyní čelí obvinění z rasismu

České tanečnice čelí obvinění z rasismu.
Zdroj: Se souhlasem Jarmily Chromíkové
Rasismus

Video tanečnic pod vedením choreografky Jarmily Chromíkové vyvolalo negativní reakce mezi maorskými aktivisty. Těm se nelíbí napodobení domorodého tance na indické bollywoodské melodie a kritici video označili za rasistické. Chromíková jakoukoliv kritiku odmítá.

Video české taneční skupiny získalo na Instagramu pozornost nejen Čechů, ale i Novozélanďanů. Příspěvek byl s nadsázkou otitulkován: Když mají holky haku na háku a byl doplněn o hashtagy jako #bollyhaka, #facepainting, #dancefusion a #newzealandinspiration. Jenže maorským aktivistům se nelíbil přístup, kdy choreografka Jarmila Chromíková spojila dost vzdálené kulturní styly. Nelíbilo se jim ani napodobení klasických maorských tetování.

Video ukazuje Maory jako divochy

„Video představuje stále rostoucí trend online karikatur popisujících Maory jako divochy, nevzdělané a agresivní lidi, a přitom se maskujících jako vtip,“ řekl poradce pro věci maorské kultury působící na Canterburské univerzitě v novozélandském městě Christchurch Karaitiana Taiuru.

Podle Taiura je tohle stejné jako takzvaný blackfacing, kdy si lidé barví pleť na obličeji na černo.

Tanečnici kritika šokovala

„Je to jasný rasismus, který dopadá na všechny Maory a na Maory snažící se oživit prastaré zvyky obličejových tetování nazývaných Ta Moko (muži) a Moko Kauae (ženy),“ dodal Karaitiana Taiuru.

Choreografka Jarmila Chromíková uvedla pro Novinky, že ji silný odpor proti nahrávce velmi šokoval. Video prý nevzniklo za účelem zesměšnit cizí kulturu.Když je někdo umělec, tak může tvořit, jak chce. Je na ostatních, jak si dílo přeberou,“ upřesnila Chromíková.

Samotnou maorskou kulturu řada členek dobře zná, jedna z nich navíc na Novém Zélandu dlouho žila. „Máme mezi nimi spoustu přátel,” dodala choreografka. Video mělo původně vzniknout jako pocta této kultuře, ale zvrhlo se to nakonec v něco jiného. Na sociálních sítích už video k dispozici není.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy