Kde je českým hračkám konec? Před revolucí pracovalo v hračkářském průmyslu asi 10 tisíc lidí. Dnes je to pouhá desetina. Změna režimu a nástup zahraniční konkurence způsobily krach většiny českých firem.

Na německém veletrhu hraček Spilwarenmesse ale české značky doslova zazářily. Legendární postavička Igráček z Igry Mnichovice, který se v Česku vyrábí s malou přestávkou téměř 40 let, se těší opět velké pozornosti. Igráčkovi nedávno s novým majitelem přibylo auto, a tak se vydává do světa. Míří například do Ameriky, Japonska nebo Izraele.

Zájem o české hračky v zahraničí roste. „Největší část našeho exportu, konkrétně 63 % z celkového objemu vývozu, tvoří dlouhodobě právě dětské puzzle nebo jazykové mutace Dino her. Největšími zahraničními odběrateli jsou tradičně Slovensko, Polsko a Maďarsko. Nyní však rozšiřujeme distribuci do dalších východoevropských zemí. Nově navazujeme kontakty v západní i severní Evropě, a to zejména s nabídkou nové kolekce plastové tatry,“ uvedl ředitel společnosti Dino Toys Jan Šlemín pro iDnes.cz.

Domácí výrobci hraček předpokládají, že se letos povede vyvézt rekordní počet hraček. Není se čemu divit, retro hračky jsou stále v kurzu!