Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

České hory přes noc zasypal sníh, stejně jako při vzniku republiky před 100 lety

Zdroj:
+ Další 2 fotografie
počasí
České hory přes noc doslova zasypal sníh. Tam, kde byly ještě včera zelené louky a sluníčko, se dnes lidé probudili do nefalšované zimy. Podívejte se na nejzajímavější snímky ze všech koutů republiky. Sníh napadl na Šumavě, v Krkonoších i Krušných horách. Podobné počasí vládlo i při založení Československa, jehož sté výročí si dnes připomínáme.

„Před 100 lety, 28. října 1918, bylo na území ČR většinou zataženo. Ranní teploty se nejčastěji pohybovaly od 1 °C do 5 °C. Na jihozápadě Čech bylo místy polojasno, a proto v Prachaticích klesla teplota až na –0,8 °C. Přes den se přeháňky objevovaly hlavně na severovýchodě Moravy a taky na Slovensku, na hřebech hor byly sněhové,“ uvádí Janek Doležal z Českého hydrometeorolo­gického ústavu a dodává, že minimálně co se týče počasí se historie bude opakovat

Zatímco včera na českých horách bylo sněhu minimálně a jejich návštěvníci si užívali dozvuků babího léta, dnes ráno je přivítal pohled jak z ladovské zimy. Na Šumavě napadlo až deset centimetrů sněhu a podobnou nadílku si užívají i v Krkonoších. Východní část republiky je na tom se sněhem bledě, před sto lety ale třeba Lysá hora hlásila přes 25 centimetrů sněhu. Sníh také zatím chybí v Jizerských horách.

Sněhu si ale ani na horách patrně příliš neužijeme, protože příští týden nás čeká opět výrazné oteplení. Ve čtvrtek bychom se tak mohli podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu dočkat teplot dosahujících až osmnácti stupňů Celsia. Letní oblečení tak ještě rozhodně nemusíte schovávat.

Související články

Další články