Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Češka zažila vídeňský teror na vlastní kůži. Během bestiálního útoku byla v centru města

Češka zažila vídeňský teror na vlastní kůži. Během bestiálního útoku byla v centru města
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Teror ve Vídni
Řádění teroristy Kujtima Fejzullaie (†20) v centru Vídně zažila i česká studentka Eva V., která byla v osudný moment v centru města. S kamarády si totiž vyrazila užít poslední večer před lockdownem do jedné ze zaplněných restaurací. Během útoku zůstala v podniku schovaná několik hodin a ve strachu se alespoň přes internet snažila zjistit, co se děje.

Rakousko mělo těsně před lockdownem a lidé ve Vídni si šli užít poslední noc, kdy mohou do restaurací. Obyvatelé města se bavili, podniky praskaly ve švech a nebylo si pomalu kam sednout. Přesně toho využil dvacetiletý terorista Kujtim Fejzullai, který začal zběsile pálit do lidí. Nečekaný útok si vyžádal čtyři oběti a dvě desítky raněných. Ve městě panoval učiněný chaos.

Byla jen kousek od epicentra útoku

V osudný moment se v centru města nacházela i Eva V., která byla ve Vídni na studijním pobytu v rámci vysokoškolského programu Erasmus. I ona se vyrazila bavit s přáteli do jedné z restaurací. Nikdo z nich však netušil, co je ten večer čeká.

Zatímco Eva s přáteli večeřela v restauraci Lugeck v ulici Sonnenfelsgasse, vypuklo v centru města hotové peklo. Fajzullai začal zběsile pálit do lidí přibližně 200 metrů vzdušnou čarou od místa, kde se v tu chvíli Češka nacházela.

Zaměstnanci restaurace neváhali, zamkli dveře do podniku a nahnali hosty včetně Evy do druhého patra. Tam čekali ukrytí několik hodin, než se situace uklidnila. Všichni byli ve velké nejistotě, viděli jen z okna, jak se davy lidí ženou ulicemi z centra ven. Nikdo moc netušil, co se děje. „Všechny informace se k nám dostaly z Twitteru,“ popsala Eva pro iDnes.cz.

Informace byly zkreslené

Informace se jim snažili sdělit i zaměstnanci podniku, Eva ale stále moc neovládá němčinu a v Rakousku se dorozumívá především angličtinou. Musela se tak spolehnout na to, co čte na sociálních sítích. Na těch přitom nejprve kolovala informace, že k útokům došlo na vícero místech a teroristů mělo být hned několik. „Přála bych si být doma,“ popsala Eva své pocity, které v tu chvíli prožívala.

Nikomu z restaurace se naštěstí nic nestalo, útok se jim vyhnul. Zaměstnanci podniku tak mohli po několika hodinách pustit zákazníky domů, kde se vzpamatovávali ze šíleného zážitku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy