Česká vlajka dnes slaví 98 let od svého vzniku: Jaký je její příběh a proč jsme o ni měli přijít?
S novou etapou vlajek v Čechách i na Slovensku, a také s jejich novou podobou, je spjat rok 1918, kdy vzniká Československá republika.
Zpočátku Československo reprezentovala bílá a červená barva – totožnou kombinaci používali i Slováci, jen obráceně. Problém byl ale v tom, že zcela stejnou vlajku měli i naši sousedé, Poláci. Zajímavá situace pak nastala v roce 1919, kdy se ČSR a Polsko dostaly do sporu o Těšínsko a obě strany používaly identickou vlajku
Jako řešení se ukáže nápad přidat k červené a bílé ještě jednu barvu. Komise, která následně podobu československé vlajky vybírá, nakonec zvolí modrý klín, který má symbolizovat Slováky Červená, bílá a modrá byly navíc slovanské barvy, tudíž to vypadá, že není o čem diskutovat.
Autorem vlajky byl státní úředník Jaroslav Kursa. Ačkoliv komise jeho návrh vybrala, parlamentním hlasováním neprošel a nebyla s ním spokojena ani veřejnost. Kursa se tedy nakonec rozhodl protáhnou modrý klín až do poloviny vlajky.
Aby nebylo nic ponecháno náhodě, vlajka byla vyrobena a následně testována. Asi čtyři dny s ní jezdily po Vltavě dva parníky a odborníci sledovali, jak vypadá za slunečního svitu i za šera, ve městě i v přírodě.
Československá vlajka nakonec po delších zkouškách vzniká 30. března roku 1920 a svou jednoduchostí se odlišuje od vlajek ostatních zemí.
Naše vlajka to ale neměla vůbec lehké. Němečtí nacisté ji nenáviděli – ve 30. letech dokonce platil v Německu zákon, který zakazoval její vyvěšování. Jiná vlajka nad našim územím vlála i za protektorátu, kdy tehdejší vláda ustanovila jinou, tvořenou třemi vodorovnými, stejně širokými pruhy v pořadí bílá, červená a modrá barva.
Jablkem sváru se stala i během dělení československé federace v letech 1992 a 1993. Když se dvě vítězné strany dohodly na rozdělení ČSFR, poslaly do parlamentu zákon, ve kterém stálo: „Česká republika a Slovenská republika nesmějí po zániku České a Slovenské federativní republiky užívat státních symbolů České a Slovenské federativní republiky.“
Československá vlajka se ale již trvale zabydlela v českých srdcích, a tak český parlament tuto skutečnost reflektoval. V roce 1993 ji schválil jako českou vlajku. A ačkoliv se ze Slovenska ozývaly protesty, Češi si jich nevšímali. Vlajka zůstala nezměněna dodnes.