Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Česká vakcína proti koronaviru úspěšně prošla první fází: Testovaný prototyp je bezpečný

Česká vakcína proti koronaviru úspěšně prošla první fází: Testovaný prototyp je bezpečný
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 6 fotografií
očkování
Česká vakcína proti koronaviru, na níž spolupracuje Státní zdravotní ústav s Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny, úspěšně prošla první fází vývoje. Prototyp, který byl testován na hlodavcích, je podle informací Lidových novin bezpečný a vyvolává imunitní reakci.

Už počátkem května informovalo ministerstvo zdravotnictví o tom, že čeští vědci zahájili vývoj vakcíny proti nemoci covid-19 Minulý pátek pak bylo resortu předáno oznámení o úspěšném dokončení první etapy a o dalším postupu vývoje rozhodne ministerstvo.

„Jedná se o prototyp vakcíny, připravený v pilotním projektu – na hlodavcích. V rámci sledování bezpečný, s imunitní reakcí,“ řekla Lidovým novinám přednostka pracoviště preventivní kardiologie IKEM a šéfka výzkumného projektu Věra Adámková

Finální látka bude podle Adámkové ale ještě jiná. „Je to prototyp, který je připraven k dalšímu procesu,“ doplnila. Případnou další fází vývoje by byla klinická studie látky, o dalším postupu bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví.

Evropská vakcína

Kromě vývoje vlastní vakcíny se Česko finančně podílí i na vývoji té evropské. Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch krátce před svou rezignací uvedl, že Česká republika přispěje více než 305 miliony korun do evropského fondu, který vývoj financuje.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy