Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Miloš Jakeš koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Česká stopa ve zmasakrovaných mešitách: Zabijáka fascinoval Zikmund Lucemburský!

+ Dalších 20 fotografií
Světem otřásl odporný teroristický útok, který se odehrál na Novém Zélandu. V souvislosti s ním byly zadrženy 4 osoby, osmadvacetiletý Brenton Tarrant byl však útočníkem, který celou událost nahrál na video. Na záběrech ve videu a i na snímcích ze sociálních sítí je vidět, že jeho zbraně pokrývají nejrůznější nápisy. Mimo jiné Zikmund Lucemburský. Vrah navíc cestou do mešit poslouchal jihoslovanskou lidovou píseň, kterou si můžete pustit nahoře.

Brenton Tarrant (28), který nezastírá to, že se pro svůj útok nechal inspirovat norským masovým vrahem Breivikem, měl mnoho vzorů a motivací ke svému činu. Většinu z nich napsal bílou barvou i na své zbraně. Co znamenají vzkazy a jména, která zdobila pistole, kterými Tarrant usmrtil přinejmenším 49 muslimů?

Josue Estebanez

Estebanez je jednou z osob, které považoval Tarrant za vzor a kterými se inspiroval. Tento muž ve Španělsku patřil do organizace Democracia Nacional, která před několika lety uspořádala demonstraci proti přistěhovalcům. Na tu přišlo neonacistům odporovat zhruba 300 antifašistů, jeden už se domů nikdy nedostal. Josue Estebanez ho totiž ve vagonu metra bodl loveckým nožem s 25 cm dlouhou čepelí přímo do srdce.

Alexandre Bissonnette

Student politologie Alexandre Bissonnette spáchal stejný čin, jaký má nyní na svědomí Tarrant. V roce 2017 v islámském kulturním centru v provincii Québec zastřelil šest lidí. Ačkoliv byl počet jeho obětí výrazně nižší než Tarrantův, kanadský soud ho poslal na doživotí do vězení. O podmíněné propuštění může požádat až po 35 letech.

Zikmund Lucemburský

I jedna z výrazných postav českých dějin se stala Tarrantovi inspirací. Syn Karla IV., přezdívaný liška ryšavá, stál v čele výpravy proti Osmanské říši, což zabijáka muslimů zaujalo. Křížová výprava, kterou Zikmund organizoval proti Osmanské říši, byla v září 1396 rozbita Turky u Nikopole, sultán ovšem toto vítězství nevyužil k expanzi.

Feliks Kazimierz Potocki

Tento polský šlechtic byl velmi schopný vojevůdce, což se zabijákovi líbilo. V roce 1683 se zúčastnil vídeňské expedice během Velké turecké války a proti Turkům bojoval v mnoha bitvách.

Z dalších historických postav se na jeho zbraních nacházela i jména jako Marko Miljanov Popović, Bajo Pivljanin či Sebastiano Venier. Kromě jmen měl na puškách napsaná i hesla, z nichž jedno znělo „kebab remover“, volně přeloženo „odstraňovač kebabů“. Za svoje vzory, které na zbraních nezmínil, považuje vraha Anderse Breivika a prezidenta USA Donalda Trumpa.

Související články

Další články