Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek Útok na mešitu Týnuš Třešničková

Nejnovější kauzy

Češka snědla hrst borůvek. Rozložily se jí orgány! Život zachránila až transplantace

Žena se po borůvkách nakazila tasemnicí liščí.
O život bojovala Vendula Černá z Ostravska. Za její utrpení mohly obyčejné borůvky. Natrhala si jich hrstičku a s chutí dala do pusy. Lesní plody ale obsahovaly vzácnou tasemnicí liščí. Vendula Černá by bez transplantace jater nepřežila.

Před více než půl rokem si Vendula Černá nahmatala bulku pod žebry, která jí vyděsila. Ihned šla do nemocnice, ale tam se domnívali, že se paní udělal nádor na játrech. Až další vyšetření potvrdila jiný nález – játra byla zničena kvůli tasemnici liščí.

Předpokládá se, že žena měla tasemnici v těle několik let, dokonce možná od mládí. Jako malá si totiž často chodila sbírat borůvky a další ovoce do lesa v Jeseníkách, které následně v syrovém stavu pojídala. V té době se nejspíš paní Vendula nakazila zákeřnou tasemnicí.

Tasemnice liščí, která je velmi vzácná, jí zničila játra natolik, že bez transplantace by nepřežila. Až 90 procent jater bylo poškozeno. Do konce života však musí užívat léky.

„Nikdy před tím jsem o tasemnici liščí neslyšela. Teď už vím, že jsem ji musela mít v těle dlouhá léta, možná z mládí, kdy jsme sbírali borůvky v Jeseníkách. Parazit mi totiž zničil přes 90 procent jater a pouhá operace tak nestačila. V dubnu jsem se dostala na čekací listinu, koncem května mi transplantovali játra od dárce,“ uvedla paní Vendula pro idnes.cz.

Je ráda, že nemoc nepostihla její děti. Měla o ně velký strach. Celá její rodina se nyní borůvkám vyhýbá velkým obloukem.

Odborníci varují před konzumací lesních plodů bez omytí. Ještě lepší je nasbírané plody zpracovat tepelnou úpravou.

Mohlo by vás zajímat

Další články