Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Česká Šmoulinka Jitka Molavcová slaví 70: Zklamání v lásce, úrazy a odmítnutí bohatství

Jitka Molavcová
Zdroj: Showpix
+ Dalších 7 fotografií
VÝROČÍ
Žofie Melicharová, kosmická čarodějnice, pokojská Heli ze seriálu Návštěvníci (1983), hlas Šmoulinky nebo z večerníčku Káťa a Škubánek načíná osmou dekádu. Jitka Molavcová (70) je už padesát let hvězdou Semaforu a právě kvůli němu odmítla i velmi lukrativní nabídky do nekonečných seriálů, v nichž si mohla vydělat miliony.

Vyhrála předchůdce SuperStar

Jitku Molavcovou známe především jako herečku, ale nechybělo mnoho a mohla stát na piedestalu mezi nejznámějšími zpěváky Česka.

V roce 1970 totiž vyhrála celostátní pěveckou soutěž Talent, jakousi socialistickou předchůdkyni SuperStar, která běžela v televizi v přímém přenosu. Najednou byla slavná zhruba jako Aneta Langerová v roce 2004 po první řadě americké soutěže. Jitku lidé na ulici zastavovali a chválili, vzápětí také natočila i řadu písniček, které bodovaly v někdejších hitparádách.

Úspěch

Úspěch jí dodal odvahu, aby zkusila jít na konkurs do divadla Semafor, kde ji okamžitě vzali. Legendárnímu divadélku je věrná již 50 let a dodnes si pamatuje přesně datum i čas, kdy se do něj šla představit. Šlo o pondělí 18. května 1970, pět hodin odpoledne. Paradoxní možná je to, že jejím prvním hereckým partnerem ve slavném divadle nebyl Jiří Suchý, jak by asi řada lidí očekávala, ale německý ovčák.

Její nejznámější divadelní rolí je Žofie Melicharová, pomocnice Jonáše. Tahle postava se mimochodem poprvé objevila v roce 1985 ve hře Jonáš, dejme tomu v úterý. Sama Molavcová ji má moc ráda a označuje ji za ženského klauna.

V devadesátých letech zabrousila i na muzikálové pole, když po úspěšném vystupování v Hello, Dolly v pražském Karlíně získala i cenu Thálie

Úrazy a odmítnutí

S divadlem, které považuje za svůj druhý domov, je spojená spousta jejích úrazů. Měla například zpřetrhané vazy, výron kotníku a také se několikrát různě pochroumala. I tak stále bere hraní jako svoji životní lásku a poslání a nikdy nevyslyšela volání komerčních televizí, které jí nabídly už tolik seriálů, že dnes mohla být bohatá. Jenže podle Jitky mohou rychlé pozlátko a sláva ničit charakter, navíc by prý na nic jiného než na Semafor ani neměla čas.

A to přitom byla v mládí v televizi pečená a vařená. Čtyřicátníci si ji pamatují z Malého televizního kabaretu nebo Studia Kamarád, v němž byla nejen paní, která má tak ráda své jo-jo, jo-jo, jo-jo, ale i coby čarodějnice. Objevila se i v řadě pohádek.

Kvůli karanténě žádné velké oslavy narozenin nechystá, doufá ale, že v květnu bude moci oslavit své divadelní jubileum s velkou parádou.

Co o Jitce Molavcové možná nevíte

  • Poprvé se před diváky postavila ve čtyřech letech, když v kabaretu divákům zazpívala písničku Mým domovem ztichlá je putyka.
  • Kromě výše uvedených nejslavnějších rolí se objevila i coby rytířka z Trychtýřovic v pohádce Koloběžka první (1984), jako princezna Obejda v dalším díle pro dítka s názvem O chytrém Honzovi (1985), za dámu pak byla v Saturninovi (1994).
  • Ne každý ví, že se objevila v malé roli i v oscarovém Amadeovi Miloše Formana.
  • Miluje oříškovou čokoládu, kachnu a pivo. Tomu poslednímu se není co divit; její tatínek byl sládkem v pivovaře, kde malá Jituška strávila prakticky celé dětství. Když má volno, ráda si čte, miluje plavání a chodí po horách.
  • Spousta lidí věřila drbům, že má potají něco se svým divadelním principálem, ale oba to mnohokrát odmítli s tím, že jsou pouze jevištní parťáci.
  • Jejím prvním dlouholetým partnerem byl herec a scénárista Jiří Petráň (93), prožili spolu tři dekády, později v souvislosti s ním hovořila o zklamání. Řadu let stála také po boku kolegy Alfréda Strejčka (78), tento vztah už je ale také minulostí. Pro nového muže prý podle jejích známých už nemá v srdci místo, plně se oddává divadlu.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy