Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Česká republika podporuje Islámský stát?

Turecko tohoto muže považuje za teroristu.
Zdroj: youtube.com
+ Další 3 fotografie
GLOSA: Titulek se může na první pohled zdát trochu přitaženým za vlasy. Když si ho ale rozebereme, tak zjistíme, že něco na tom je. Bohužel. Zadržení kurdského občana Sáliha Muslima (67) na žádost Turecka totiž slaví radikální islamisté.

Pojďme si to shrnout. Turecko roky potírá kurdskou menšinu v zemi. Kurdové usilují o vlastní stát. Na kurdské předáky turecká vláda pohlíží jako na teroristy. Kurdů se ale zastávají Spojené státy americké. Nejsložitější je situace v Sýrii. Turecko tam podporuje radikály napojené na Islámský stát. Kurdové proti těmto radikálům bojují.

V České republice byl zadržen na základě tureckého zatykače kurdský občan Sálih Muslim. Turci ho považují za teroristu. Ankara chce, aby byl Sálih Muslim vydán do Turecka. Objevují se spekulace, že česká vláda Sáliha Muslima vymění za uvězněnou českou dvojici – o případu Markéty Všelichové a Miroslava Farkase jsme psali například ZDE.

Rodina Sáliha Muslima ale bojuje proti teroristům z Islámského státu. Syn Sáliha Muslima dokonce v boji proti IS padl.

Turecko momentálně kosí syrské Kurdy v Afrinu. Dosavadní spojenec USA v tomto boji Kurdy zatím nepodpořil.

Pokud Česká republika Sáliha Muslima do Turecka vydá, budou to Kurdové vnímat jako podporu Turecka. Jako podporu Islámského státu.

Související články

Další články