„Nevíme, jak situaci vyřeší, zda opustí ČR, vyberou si jinou členskou zemi EU, nebo zůstanou u nás a vystoupí z fondu či se dokonce vrátí zpět do Iráku,“ uvedl Frýdl na adresu uprchlíků, kteří jsou ubytováni v Okrouhlíku u Jihlavy.

Odchod z vlasti podle Frýdla samozřejmě doprovázejí pochybnosti a psychické problémy, a to nejen při rozhodování, ale i při vyrovnávání se s novou realitou. „Ukazuje se, že někteří z nich to neunesli. Nemůžeme je ovšem soudit, představme si sami sebe po několika týdnech v jiné zemi v podobné situaci,“ poznamenal mluvčí fondu.

Okrouhlík u Jihlavy ubytoval 30 iráckých křesťanů, kteří přijeli po skupinách v lednu a únoru. Jedná se o obyvatele Mosulu, který obsadil Islámský stát. Křesťané před islamisty utekli a z táborů v iráckém Irbílu poté odešli do Libanonu. Na Okrouhlíku měli podle původních předpokladů bydlet do konce března a pak se přemístit do pronajatých bytů v Jihlavě, následně měli také do druhého pololetí letošního roku získat v ČR azyl a mohli se následně stěhovat za prací.