Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Česká pošta se vyznamenala: Co nového dělá a fakt to lidem pomáhá?

+ Další 2 fotografie
konečně užitečná
V předvánočním shonu, při kterém řada z nás často ve frontách na poštách zestárne o několik let, přišla Česká pošta s novinkou. Slibuje, že se kvůli tomu zrychlí vydávání balíků a všichni budou tak nějak spokojenější. Opravdu to ale funguje tak dobře?

Státní podnik, jenž má za úkol po celé republice distribuovat dopisy a balíky, devátého října zavedl novou službu, takzvaný balík na kód. V praxi to znamená, že člověk dostane esemeskou šestimístný kód, který pak nadiktuje na přepážce a zásilku dostane bez dalšího zdržování. Nebude tak už třeba dlouho hledat občanku, dávat ji z ruky, aby z ní pracovník pošty opsal její číslo, už se nemusí nic tisknout a podepisovat. A hlavně: každý může pro zásilku poslat prakticky kohokoli, nemusí na poštu sám.

Jaký je úspěch?

Po prvních pár týdnech používání nové služby, kterou mají jiné firmy už dlouhá léta, si takto balík vyzvedlo už na 300 tisíc lidí. A zkušenosti ukazují, že se odbavování front vážně zkrátilo. A to zhruba o minutu na jednoho člověka.

Pracovníci České pošty si hromadně pochvalují, že vše je nyní snadnější. „Za mě jako za přepážkovou pracovnici je to super. A zákazníci jsou rádi,“ říká paní Eva.

A i zákazníci chválí.

Teď to lítá!

„Použil jsem to již několikrát. Naposledy včera, za mě super. Nemělo by se to moc šířit, nebo začnou fronty i tady. Pošta byla plná lidí. A ostatní blbě koukali, když jsem si zmáčkl číslo a šel hned k okýnku,“ popisuje Roman. Ten využil poštu, na které je balíkovna a nový vyvolávací systém. Do něj se kód naťuká a pokud ani zde není fronta, jde na řadu hned za pohledů ostatních naštvaných lidí okolo.

Někdo ale starý způsob vyzvedávání balíků přes občanský průkaz stále preferuje, jde o sílu zvyku. Bohužel takoví lidé umí zdržet ostatní na delší dobu.

„Lidé teď radši hrabou půl hodiny v tašce a hledají občanku, než aby řekli kód z mobilu, který mají v ruce,“ kroutí hlavou paní Zita.

Co je třeba

Ale pozor: vyzvedávat takto jde například balíky na poštu a do ruky, balík komplet, balík do balíkovny nebo vnitrostátní EMS zásilku. Na balíky do vlastních rukou se služba nevztahuje a klient stále bude muset ukazovat občanku.

Pokud bude člověk balík posílat a chce, aby i adresát mohl jít na poštu jen s kódem, musí České poště sdělit buď jeho telefonní číslo, nebo e-mail. Jinak platí tradiční způsob vyzvedávání.

Co kritici?

Lidé, kteří nedarují poště nic zadarmo, tvrdí, že si tím jen firma snaží snížit zátěž. Už léta po celé republice nestíhá doručovat balíky do ruky, které se pak jako kouzlem mění v balíky na poštu. Chybí lidé, práce pro státní moloch je za hubičku, takže kritici tvrdí, že právě proto se snaží nahnat všechny na pošty, aby se s balíky tahali sami.

Mohlo by vás zajímat

Další články