Toto je nepříjemná situace. Náš spojenec z NATO viní dva české občany z terorismu. Markéta Všelichová a Miroslav Farkaš prý pomáhají kurdským milicím YPG, což je v Turecku považováno za terorismus.

Oba čeští občané bojují po boku Kurdů proti bojovníkům Islámského státu. Otázkou pro právníky je, zda vůbec český občan smí bojovat v cizí armádě.

Miroslav Farkaš působil v YPG jako odstřelovač, Všelichová pak zajišťovala Kurdům logistickou podporu. Oba čeští občané byli zadrženi, když se pokusili nelegálně přejít z Iráku na území Turecka.

„Našli u nich materiály, které zmiňovaly YPG, která je v Turecku považována za teroristickou organizaci. Na tomto základě byli převezeni do města Şirnak, kde jsou v tuto chvíli zadrženi. Vyslechl je prokurátor a byli obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci,“ uvedla pro iDnes.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Česká vláda ví o zatčení obou Čechů už od 13. listopadu. Obvinění z terorismu je velmi závažné. Oběma Čechům hrozí vysoké tresty.

Čtyřiadvacetiletá studentka České zemědělské univerzity z Brandýsu nad Labem už problémy na Blízkém východě zažila. V létě byla zadržena v severním Iráku a čeští diplomaté museli rovněž prosit o její vyhoštění. Farkašovi je 30 let a pochází ze Slavkova u Brna. Oba Češi zřejmě milují dobrodružství a tušili, že jejich vojenská aktivita může vyvolat diplomatický skandál.