Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Češka Markéta padla do tureckého zajetí! Pomoc Kurdům je pokládána za TERORISMUS

Markéta Všelichová je ve velkých problémech.
Zdroj: archiv M. Všelichové
+ Další 2 fotografie
To vypadá na velkou diplomatickou roztržku mezi Tureckem a Českem. Turecko dva české občany považuje za teroristy. Markéta Všelichová a Miroslav Farkaš padli do zajetí, protože spolupracovali s kurdskými milicemi.

Toto je nepříjemná situace. Náš spojenec z NATO viní dva české občany z terorismu. Markéta Všelichová a Miroslav Farkaš prý pomáhají kurdským milicím YPG, což je v Turecku považováno za terorismus.

Oba čeští občané bojují po boku Kurdů proti bojovníkům Islámského státu. Otázkou pro právníky je, zda vůbec český občan smí bojovat v cizí armádě.

Miroslav Farkaš působil v YPG jako odstřelovač, Všelichová pak zajišťovala Kurdům logistickou podporu. Oba čeští občané byli zadrženi, když se pokusili nelegálně přejít z Iráku na území Turecka.

„Našli u nich materiály, které zmiňovaly YPG, která je v Turecku považována za teroristickou organizaci. Na tomto základě byli převezeni do města Şirnak, kde jsou v tuto chvíli zadrženi. Vyslechl je prokurátor a byli obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci,“ uvedla pro iDnes.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Česká vláda ví o zatčení obou Čechů už od 13. listopadu. Obvinění z terorismu je velmi závažné. Oběma Čechům hrozí vysoké tresty.

Čtyřiadvacetiletá studentka České zemědělské univerzity z Brandýsu nad Labem už problémy na Blízkém východě zažila. V létě byla zadržena v severním Iráku a čeští diplomaté museli rovněž prosit o její vyhoštění. Farkašovi je 30 let a pochází ze Slavkova u Brna. Oba Češi zřejmě milují dobrodružství a tušili, že jejich vojenská aktivita může vyvolat diplomatický skandál.

Související články

Další články