Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Česká lékařka (63) ve Španělsku prodělala koronavirus: Chřipka byla horší, měli by nám dovolit promořovat

Lékařka Ivana Němečková
Zdroj: pro eXtra.cz I. Němečková
+ Další fotografie
NEMOC
Lékařka MUDr. Ivana Němečková (63), která pracuje ve fakultní nemocnici v Seville na chirurgii jako ORL specialistka, se v práci nakazila koronavirem. Jak u ní největší strašák současnosti probíhal a co si naordinovala, aby se vyhnula všem možným komplikacím?

Infikovala se při operaci

„Dozvěděla jsem se to, když jsem si šla nechat udělat PCR test před odletem do Prahy, kde mám kliniku estetické chirurgie. Operovala jsem krátce předtím s jedním kolegou lékařem, tři hodiny jsme měli hlavy u sebe. Ukázalo se, že je pozitivní a za pár dnů se to potvrdilo i u mě,“ řekla eXtra.cz Ivana Němečková

„Měla jsem nařízenou čtrnáctidenní karanténu, preventivně domů poslali i patnáct lékařů, kteří s námi přišli do styku. Naštěstí nemám žádné zdravotní problémy, takže průběh byl velmi klidný,“ prozrazuje lékařka oblíbená u řady českých celebrit.

Co jí pomohlo

„Za celou dobu pozitivity jsem měla na začátku jen jedno odpoledne bolest hlavy. Stačil ale jeden paracetamol a bylo po bolesti. Byla jsem bez kašle, bez teploty. Hned jsem si ale jako lékařka nasadila několik léků, to je asi jediná výhoda v tomto období. Beru malé dávky dexametazonu (proti zánětům a horečkám – pozn. red.) a famotidin. K tomu vitaminy, hlavně vitamin D a C. S těmito léky jsou tady dobré zkušenosti,“ svěřila se naší redakci doktorka.

Proti některým jiným, kteří při covidu trpěli, si nic těžkého nezažila.

„Měla jsem naprosto pohodový průběh nemoci. To chřipka, kterou jsem měla deset nebo patnáct let zpátky, byla mnohem horší. Vůbec nechci zlehčovat toto onemocnění, ale současně i v tomto období lidé umírají na infarkty, rakoviny a další jiné nemoci. A není jich málo,“ říká Němečková.

Chce promořovat

Nás, kteří jsme již po prodělaném COVID-19 imunní podle dostupných údajů alespoň na čtyři až pět měsíců, by měli pustit mezi lidi bez roušek. Svět se přece kvůli koronaviru nemůže zastavit. Nezastavil se kvůli moru, ebole ani kvůli neštovicím, neměl by se zastavit ani teď,“ prohlašuje s přesvědčením.

Koronavirus ve Španělsku

„Tady ve Španělsku žádná panika neprobíhá. Nemocnice nejsou přeplněné, lidé jsou klidní, chodí do práce, od června nosí roušky úplně všude, jen při jídle je na chvilku sundají. Hodně se tu testuje. Ale v Madridu, o kterém se hodně píše, je to horší. Je to tam samozřejmě dané počtem obyvatel. I Praha jako hlavní město má větší problém,“ dodala Ivana Němečková, která se těší, až bude mít negativní PCR test a bude se moci vrátit do Česka za svými nejbližšími.

Související články

Další články