Díky diplomatickému úsilí se povedlo s režimem Bašára Asada vyjednat propuštění dvou německých občanů, kteří v zemi pracovali jako humanitární pracovníci.

„Díky úsilí naší diplomacie, zejména naší ambasády a paní velvyslankyni Filipi, se nám podařilo vyjednat jejich propuštění a já jsem je dnes převzal v Damašku z rukou zástupců syrského ministerstva zahraničí, konkrétně pana ministra,“ uvedl ministr zahraničí Jan Hamáček.

Celá Evropa tleská obrovskému úspěchu české diplomacie. Opět se ukazuje, jak je důležité, že česká vláda nenechala ambasádu uzavřít. Čeští diplomaté tak působí jako most mezi syrským režimem a evropskými zeměmi.

Přesto se najdou lidé, kteří existenci ambasády kritizují. Podle Michaela Žantovského je ostuda, že ambasádu v Sýrii máme. „Možná, že existují důvody, i když o žádných nevím, proč by měl zastupitelský úřad v Sýrii setrvat pod vedením vyššího diplomata ve funkci chargé d‘affaires, ale velvyslankyně už dávno nemá v Damašku co dělat. Její přítomnost vrhá hanbu na Českou republiku a hanbu na nás všechny,“ uvedl v roce 2017 Žantovský pro web echo24.cz.