Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Česká diplomacie osvobodila v Sýrii dva Němce. Žantovský ambasádu v Damašku označil za ostudu

Michael Žantovský není odborníkem na Sýrii.
Česká republika je jediným evropským státem, který má na území Sýrie ambasádu. Díky skvělé práci velvyslankyně Evy Filipi byli osvobozeni dva občané Německa, kteří v Sýrii pracovali jako humanitární pracovníci. Bývalý diplomat Michael Žantovský ale českou ambasádu v Damašku považuje za ostudu.

Díky diplomatickému úsilí se povedlo s režimem Bašára Asada vyjednat propuštění dvou německých občanů, kteří v zemi pracovali jako humanitární pracovníci.

„Díky úsilí naší diplomacie, zejména naší ambasády a paní velvyslankyni Filipi, se nám podařilo vyjednat jejich propuštění a já jsem je dnes převzal v Damašku z rukou zástupců syrského ministerstva zahraničí, konkrétně pana ministra,“ uvedl ministr zahraničí Jan Hamáček.

Celá Evropa tleská obrovskému úspěchu české diplomacie. Opět se ukazuje, jak je důležité, že česká vláda nenechala ambasádu uzavřít. Čeští diplomaté tak působí jako most mezi syrským režimem a evropskými zeměmi.

Přesto se najdou lidé, kteří existenci ambasády kritizují. Podle Michaela Žantovského je ostuda, že ambasádu v Sýrii máme. „Možná, že existují důvody, i když o žádných nevím, proč by měl zastupitelský úřad v Sýrii setrvat pod vedením vyššího diplomata ve funkci chargé d‘affaires, ale velvyslankyně už dávno nemá v Damašku co dělat. Její přítomnost vrhá hanbu na Českou republiku a hanbu na nás všechny,“ uvedl v roce 2017 Žantovský pro web echo24.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další články