Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Česká bojovnice má bronz z maratonu! Eva Vrabcová Nývltová ale zvládla i těžšího soupeře. Porazila anorexii

Eva Vrabcová Nývltová je atletka i vášnivá pejskařka.
Zdroj: Facebook.com
+ Dalších 5 fotografií
Dvaatřicetiletá česká atletka Eva Vrabcová Nývltová si z mistrovství Evropy veze bronz. Navíc přepsala český rekord na maratonské trati. Životní příběh této atletky by vydal na román. Dokázala porazit i zákeřnou nemoc.

Ten závod vejde do dějin. Že Eva Vrabcová Nývltová na ME v Berlíně vybojuje medaili? To před šampionátem nikdo nečekal. Časem 2:26,31 si navíc o více než tři minuty vylepšila osobní rekord a přepsala tak i ten český rekord na maratonské trati.

„Chtěla jsem v závodě odvést vše, co bylo v mých silách, ale tohle nečekal asi nikdo. To byly opravdu takové emoce, že je nedokážu popsat. Navíc tady mám maminku, takže trošku byly slzičky,“ uvedla šťastná atletka po závodě v rozhovoru pro idnes.cz.

Přitom její cesta za životním úspěchem byla hodně klikatá. Nejdříve se totiž soustředila na lyžování. Třikrát se dostala na zimní olympijské hry a v Soči obsadila v běžkařském závodě solidní 5. místo. Pak se ale rozhodla, že upřednostní atletiku. Ještě jí ale čekal mnohem těžší boj – musela se poprat s mentální anorexií.

Problémy začaly paradoxně na úspěšné olympiádě v Soči. Tam dosáhla na 5. místo a zjistila, že má na velký úspěch. A začala si hlídat váhu. Sledovala každé kilo. Skrytá nemoc v ní bublala dva roky. Pak problém eskaloval. Při světovém poháru v Kuusamu šlo do tuhého. Evu museli nakonec hospitalizovat v brněnské fakultní nemocnici. Tehdy si přiznala, že má problém.

„Evo, ty jsi vážně nemocná rok? Všichni nahlas mluví o tom, že jsi FAKT nemocná. Probuď se! Ty jsi především anorektička a neposloucháš lidi od lyžování, kteří tě upozorňují, že s hubnutím zacházíš daleko. Jestli se to líbí tvým atletickým „koučům“, tak věř, že bude asi lepší přehodnotit cestu za slávou. Fandím Ti, ale prober se a nedělej kraviny,“ vzkázala jí tehdy kamarádka Kateřina Smutná prostřednictvím Facebooku.

„Trpím poruchou příjmu potravy, i když toto onemocnění má odlišné příznaky než klasická anorexie,“ uvedla pak Eva. Pozorný čtenář si v tento moment možná vzpomene na příběh biatlonistky Gabriely Koukalové (28).

"Eva pak nedokázala poznat ten správný okamžik, kdy s hubnutím přestat, a překlopilo se to do mentální roviny,“ uvedla tehdy Kateřina Neumannová.

Eva se začala léčit a boj s nemocí a vlastní psychikou zvládla. Velkou oporou se jí stal manžel a také koníčky. Dnes je na sportovním vrcholu. Ten pocit je o to sladší, že Eva se před dvěma lety odrážela od dna.

Související články

Další články