Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Česká Angelika vzpomíná na zesnulého představitele Peyraca: Byl nesmírně atraktivní a podmanivý

I dnešní generace Angeliku a Joffreye milují.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
DABING
Ve čtvrtek zesnul herec Robert Hossein (†93), který toho sice za svou kariéru zvládl spoustu, pro miliony divaček po celém světě ale už navždy bude obdivovaným milovníkem Joffreyem de Peyracem z filmů o Angelice. Jak na něj vzpomíná Libuše Švormová (85), jejímž hlasem mluví markýza andělů česky?

Libuše Švormová truchlí

„Ale ne! Robert Hossein zemřel? To mě mrzí. Překvapuje mě, když říkáte, že měl už 93 let. Pořád ho před očima vidím v podobě, jakou měl, když jsme dabovali Angeliku, “ řekla eXtra.cz smutně česká představitelka šlechtičny Libuše Švormová (85).

Francouzský herec a režisér zemřel den po svých narozeninách, s odvoláním na jeho manželku to uvedla agentura AFP.

Robert Hossein byl atraktivní a chytrý

Připadal mi jako velice atraktivní muž. Jizva byla jen okrašlovací, jinak to byl neobyčejně působící muž. Naprosto podmanivý člověk. Kromě toho, že hrál Joffreye, byl to i skvělý divadelní herec a režisér. Potom jsem se dočetla, že byl velice kultivovaný, vzdělaný a sečtělý. Zase zkrátka zemřela jedna legenda,“ prohlašuje česká herečka.

„Francouzi se před pár lety pokusili udělat Angeliku ještě jednou. Ale úplně mylně do role Joffreye vybrali neobyčejně ošklivého herce. Byl hrozný. Taky to mělo katastrofální neúspěch,“ upozorňuje na naprosté nepochopení děje tvůrci remaku.

Jak vznikal český dabing

Samotný první film Angelika, markýza andělů přišel do francouzských kin v roce 1964, čeští diváci si museli ještě chvíli počkat.

„Tehdy byla jiná doba a vše trvalo. Dabovali jsme to tuším v roce 1968 a ještě tradičním způsobem. Tím nejlepším. Všichni herci jsme byli ve studiu a dabovali spolu. Nejdřív jsme film viděli, pak jsme opakovaně natáčeli jednotlivé části, nakonec se vybrala ta nejlepší,“ připomíná Švormová, jejímž hlasem promlouvá i britská panovnice.

Vzpomínka na českého Peyraca

„Dnes už nebožtík Josef Langmiler, který namlouval Joffreye de Peyraca, stál hned vedle mě. Vycházela jsem z toho, jaký cit dal do věty, mohla jsem na to adekvátně zareagovat. Bylo to jiné než dnes, kdy je člověk ve studiu sám,“ dodala herečka, která propůjčila český hlas francouzské legendě Michèle Mercier.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy