Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Češi zuří kvůli čachrům s penězi pro oběti tornáda: Hyeny se chtěly přiživit, říkají

Češi zuří kvůli čachrům s penězi pro oběti tornáda: Hyeny se chtěly přiživit, říkají
Zdroj: Profimedia
Čtenáři reagují

Dotace z programu Živel se nebudou podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) snižovat o dary z veřejných sbírek. Lidé, kteří jsou pojištěni, budou zvýhodněni. Původně přitom vláda chtěla dotace krátit o dary, což vyvolalo mezi lidmi masivní vlnu kritiky. Ostatně část veřejnosti Dostálové ani nevěří, že šlo o nešťastnou formulaci, naopak to vidí jako pokus o "nahrabání si" peněz.

"Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl, vyvolává to jen nejasnosti," uvedla Klára Dostálová v úterý na Twitteru a předchozí formulaci pravidel označila za nešťastnou. V bodu 7 o výši podpory se psalo černé na bílém: Maximální podpora se vypočítá jako rozdíl mezi celkovými náklady na obnovu nebo pořízení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřjné sbírky.

Část lidí ale ministryni nevěří. "A že to ti úředníci vždy popletou v neprospěch lidí... Tak zkusit se to musí, co kdyby to vyšlo. Když ne, omluví se to omylem. Ono se pár šmejdů najde, co se přiživí," myslí si Denisa. "Hyenismus nejvyššího kaibru," souhlasí Eva.  "Jak je to na koho hodit, tak to ANO šmejdi udělají," přidává se Adam.

Vláda couvla

"Je to ostuda, měli by se stydět, tohle dokáže jenom naše vláda, hrabat pod sebe. Bylo by potřeba, aby se jim teda zřejmě stalo to, co lidem na Jižní Moravě. Myslím, že by jim ale nikdo nepřispěl ani korunu," píše další z naštvaných voličů.

Vláda se nakonec shodla, že se dotace o dary z veřejných sbírek krátit nebudou. Podle Dostálové nakonec budou zvýhodněni lidé, kteří jsou pojištění. Do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění jen 70 procent. Ani to ale část veřejnosti nepřesvědčilo.

Lidé Dostálové nevěří

"Teď to podává jako vítězství a dar pro zasažené lidi na Moravě. Kdybychom se ale neozvali, tak se jim zvysoka vys*re na hlavu. Vláda zase viděla příležitost, jak si nahrabat na lidském neštěstí," zuří jeden k komentujících.

Podobně to vidí i řada dalších. "Alespoň je vidět, že má lid ještě nějaký hlas. Andrejova vláda s Dostálovou se nás zase snažila obrat," uvádí rozhořčeně jedna z uživatelek na Facebooku. Ani další příspěvky vůči Dostálové nepatřily mezi nejlichotivější. "Téhle kr*vě nevěřím ani dobrý den," má jasno její kritik. Ať už šlo o nešťastnou formulaci nebo něco jiného, důležité je, že se lidem na Moravě dostane pomoci.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy