Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Češi zaplatí za Babišův střet zájmů stovky milionů: Pražský magistrát chce audit zveřejnit

Zdroj: Profimedia.cz
agrofert
Kvůli střetu zájmů Andreje Babiše (65, za ANO) bude muset Česko vracet stovky milionů. Evropská unie dotace přidělené Agrofertu z premiérova svěřenského fondu neproplatí. Podle serveru Neovlivní.cz to uvádí audit, jenž Brusel v pátek poslal do Prahy. V rukou ho má i Magistrát hlavního města a chystá se ho zveřejnit.

Audit Evropské komise potvrdil, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Vláda ho odmítá zveřejnit, protože byl prý zaslán jako důvěrný, přišel však i na pražský magistrát. Primátor Zdeněk Hřib (38, za Piráty) ho chce zveřejnit, aby měli lidé jasno.

„Aktuálně řešíme s právním oddělením otázku případných sankcí vyplývajících z jeho zveřejnění. Občané mají právo na to znát jeho obsah a my ho v žádném případě nechceme veřejnosti tajit. Jedná se o závažný střet zájmů,“ vzkázal Hřib.

Část podrobností auditu už získal server Neovlivní.cz, podle kterého je Babišův střet zájmů potrestán stoprocentní korekcí. To znamená, že se budou vracet dotace, které už Agrofert obdržel. Brusel z nich Česku neproplatí ani korunu. Částka, která prý dosahuje zhruba půl miliardy korun, tak půjde ze státního rozpočtu. Střet zájmů je vyčíslen na 282 milionů, zbytek peněz je za konkrétní dotace, v nichž auditoři našli chyby.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (48, za ANO) nepovažuje audit za uzavřený, jelikož se k němu Česko zatím oficiální cestou nevyjádřilo. Zájmy Česka prý bude hájit "do posledního dechu" klidně i před soudem.

Související články

Další články