Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Češi, zamiřte místo k moři do lázní. Dotovaný pobyt využilo jen 1218 lidí, řekla ministryně Dostálová

+ Dalších 8 fotografií
Relax v lázních dotovaný státem zatím využilo jen 1218 lidí. Plán ministryně Kláry Dostálové (ANO) je, aby se dostalo na víc než 200 tisíc klientů. Státní poukaz v hodnotě 4000 korun na alespoň 6denní pobyt však podle kritiků ne všechna zařízení přijímají. „Není to pro ně povinné, do systému vstupují dobrovolně,“ vysvětluje pro eXtra.cz Dostálová.

Státní poukaz neboli voucher má podpořit české lázeňství, které kvůli koronakrizi utrpělo ztráty. Až 44 procent klientely totiž tvoří cizinci. Ti ale na jaře nedorazili, protože byly zavřené hranice. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) proto 1. července spustilo program, který má lidem dotovat pobyt v lázních, pokud tam v období od července do konce letošního roku stráví 6 nocí a podstoupí 5 procedur. Státní dotace dělá 4000 korun na hlavu. Pokud se tak do lázní vydá pár, ušetří z celkové částky za pobyt 8 tisíc korun.

Lázně se zapojují dobrovolně

Je to projekt zaměřený na lázně, kde jsme se snažili oživit domácí klientelu, protože vypadla ta zahraniční. Ten projekt není pro lázně povinný, tzn. že do systému vstupují dobrovolně. Jsou lázně, které vstoupily, jsou lázně, které už tak mají plnou kapacitu, takže neviděly důvod,“ vysvětlila pro eXtra.cz ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Vše na jednom webu

Reagovala tak i na kritiku, že některé lázně vouchery nepřijímají. „Lidé si musí najet na portál kudyznudy.cz a tam si najdou sekci Voucher do lázní. Formulář vyplní a zároveň si v seznamu lázní, které se do projektu dobrovolně zapojily, vyberou, kam by chtěli vycestovat. Lázně, které mají momentálně kapacitu plnou a vouchery nepřijímají, to tam mají uvedené. Není ale vyloučeno, že se u nich situace změní třeba na podzim. Je proto možné se s lázněmi domluvit na jiném termínu,“ doplnila pro eXtra.cz Dostálová.

Špatná komunikace

Podnikatel Libor Stočes kritizoval mimo jiné komunikaci MMR s lázněmi a cestovními agenturami. Systém státních poukazů je podle něj nastavený špatně. „Chybí přehledná metodika pro jejich uplatňování a informovanost ze strany úřadů je tragická,“ míní.

Dostálová ale úředníky z MMR hájí. „My ten projekt spustili 1. července. Metodika z MMR šla lázním 3. července. Stalo se, že mnohým lázním spadla do spamu. Dali jsme si tu práci a všechny obvolali,“ řekla eXtra.cz s tím, že v současnosti by lázeňská zařízení měla mít informace.

Sto tisíc zájemců, ale jen tisíc skutečných

Podle aktuálních čísel MMR, která má eXtra.cz k dispozici, si voucher z webu kudyznudy.cz stáhlo 104 506 lidí. Z nich si skutečně termín pobytu zarezervovalo 15 430 a jen 1218 lidí již státní poukaz na slevu ubytování uplatnilo, tzn. že je nebo bylo v lázních. Většina tak ještě nemá zabookovaný ani termín. Tato státní dotace je přitom časově omezená, a to do letošního 31. prosince.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy